İsviçre’ye Göç Eden Ünal Ailesi, Kurdukları Dostluklarla Entegrasyon Sürecini Kolaylaştırdı

Yazar Editör

15 Temmuz mağduru on binlerce Hizmet Hareketi Mensubu AKP Rejiminin zulmünden kurtulmak için dünyanın birçok farklı ülkesine göç etmek zorunda kaldı. Gittikleri ülkelere kısa sürede uyum sağlayan Türk mülteciler yerel halk ile güzel dostluklar da kuruyor.

Bunun bir örneği de İsviçre’de yaşandı. Ünal ailesi, Türkiye’de siyasi baskı gördükleri için İsviçre’ye göç etmek zorunda kaldı. Akademisyen Mehmet Ünal ve eşi çocuk gelişimi uzmanı Ferdane Ünal 3 çocukları ile İsviçre’ye vardıklarında önce bir iltica merkezinde kaldılar.

Yeni bir ülkede yeni bir başlangıç yaparken birçok endişeleri olduğunu belirten Mehmet bey entegrasyon sürecini kurdukları dostluklarla kısa sürede geride bıraktıkları için Allah’a şükrediyor.

Rotes Kreuz Derneğinin, göçmen aileleri ve yerel halkı bir araya getiren Salute (Selam) programında kendilerine gönüllü olarak yardımcı olan Andrea hanımla görüşmeleri zamanla iki ailenin dostluğuna dönüştü. Aileler; birbirlerini evlerine davet ettiler, çocukları birlikte vakit geçirmeye başladı.

Kendisi de iki çocuk sahibi olan Andrea Hanım, Ünal çiftine hem Almanca’yı öğrenmelerinde hem de İsviçre’de günlük hayatta karşılaştıkları zorluklarda yardımcı oldu. İki aile halen haftada en az bir kere görüşüyor.

Bu dostluk İsviçre basınında da haber oldu. Ferdane Ünal ve Andrea hanımın birlikte verdiği röportaj “İlk tanıştığımızda çok gülmüştük!” başlığı ile yayınlandı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...