Haber

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu

Fransa’da yaşanan elim hadisenin ardından diyalog derneklerinin kiliselere taziye ziyaretleri devam ediyor.

Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletindeki Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri, die Brücke Rastatt’ Derneği  öncülüğünde toplanarak St. Alexander Kilisesine ziyarette bulundu.

“Nefret ve Teröre karşı birlik” sloganıyla harekete geçen gönüllüler, kilise yetkililerine desteklerini bildirdi.

‘die Brücke Rastatt’ Derneği Baskani Hatice Özütürk : “Bu tür hadiseleri kınıyoruz, reddediyoruz. Ve kesinlikle Barış’tan yana olduğumuzu göstermek için burada bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu 2

Öztürk, “asıl amaçlarının el ele tutuşarak kilise binasının etrafında halka oluşturarak, Hristiyan topluluğuna: ‘huzur içinde ibadet edebilirsiniz, biz sizi koruruz’ mesajı vermekti. Fakat korona pandemisi kurallarına riayet edebilmek için daha küçük çaplı bir gösteri olmasına karar verdik” dedi.

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu 3

Eylemde katılanlardan dernek gönüllüsü Değer Özütürk, “bu vahşi olayı hiçbir şekilde Islam dini ile bağdaşmaz, bu tür radikal eylemler bütün dinlere çelişkilidir.Insanlığın ne Savaşa, ne kavgaya, nede saldırılara ihtiyacı var, insanlığın ihtiyacı olan Barış, sevgi, karşılıklı saygı ve Diyalog.”‘ diyerek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu 4

Saygı duruşundan sonra kilise yetkilisine baş sağlığı dilekleri sunuldu, çiçekler bırakıldı, mumlar yakıldı. Dernek gönüllüleri “Teröre karşı birlik” ve “Acınızı paylaşıyoruz” pankartları açtı.

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu 5

Kilise yetkilisi Gia-Hoa Thomas Nguyen da destek eylemiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Rastatt Katolik Cemaati adına katılımınız ve gösterdiğiniz dayanışma için çok teşekkür ediyorum. Nice’te olan olaydan hepimiz şok olduk, ölenler ve yaralılar için yastayız. İnançlı insanlar olarak hep iyinin yanında olup, karşılıklı sevgi ve saygıyı hep korumamız gerekiyor.”

Rastatt şehrindeki anlamlı ziyaret yerel basında da yer aldı.

Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu 6

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu