Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri kiliseye taziye ziyaretinde bulundu

Yazar Hizmetten

Fransa’da yaşanan elim hadisenin ardından diyalog derneklerinin kiliselere taziye ziyaretleri devam ediyor.

Almanya´nın Baden-Württemberg eyâletindeki Rastatt şehrindeki Hizmet gönüllüleri, die Brücke Rastatt’ Derneği  öncülüğünde toplanarak St. Alexander Kilisesine ziyarette bulundu.

“Nefret ve Teröre karşı birlik” sloganıyla harekete geçen gönüllüler, kilise yetkililerine desteklerini bildirdi.

‘die Brücke Rastatt’ Derneği Baskani Hatice Özütürk : “Bu tür hadiseleri kınıyoruz, reddediyoruz. Ve kesinlikle Barış’tan yana olduğumuzu göstermek için burada bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öztürk, “asıl amaçlarının el ele tutuşarak kilise binasının etrafında halka oluşturarak, Hristiyan topluluğuna: ‘huzur içinde ibadet edebilirsiniz, biz sizi koruruz’ mesajı vermekti. Fakat korona pandemisi kurallarına riayet edebilmek için daha küçük çaplı bir gösteri olmasına karar verdik” dedi.

Eylemde katılanlardan dernek gönüllüsü Değer Özütürk, “bu vahşi olayı hiçbir şekilde Islam dini ile bağdaşmaz, bu tür radikal eylemler bütün dinlere çelişkilidir.Insanlığın ne Savaşa, ne kavgaya, nede saldırılara ihtiyacı var, insanlığın ihtiyacı olan Barış, sevgi, karşılıklı saygı ve Diyalog.”‘ diyerek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Saygı duruşundan sonra kilise yetkilisine baş sağlığı dilekleri sunuldu, çiçekler bırakıldı, mumlar yakıldı. Dernek gönüllüleri “Teröre karşı birlik” ve “Acınızı paylaşıyoruz” pankartları açtı.

Kilise yetkilisi Gia-Hoa Thomas Nguyen da destek eylemiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Rastatt Katolik Cemaati adına katılımınız ve gösterdiğiniz dayanışma için çok teşekkür ediyorum. Nice’te olan olaydan hepimiz şok olduk, ölenler ve yaralılar için yastayız. İnançlı insanlar olarak hep iyinin yanında olup, karşılıklı sevgi ve saygıyı hep korumamız gerekiyor.”

Rastatt şehrindeki anlamlı ziyaret yerel basında da yer aldı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...