Haber

Hicret diyarında vuslat: Prof Hakan Acar bir canı kurtarmak isterken can verdi

Türkiye’de Hizmet Hareketi’ne yönelik tenkil süreci hız kesmeden devam ederken, acı haberler de geliyor. Süreçten dolayı amansız hastalığı yakalananların yanı sıra görüş yolunda, Meriç ve veya Ege’den geçerken çok sayıda kişi ruhunun ufkuna yürüdü. Ülkeden çıkıp, hicret diyarında tutunmaya çalışanlardan vefat edenlerin sayısı da giderek artıyor. Halkaya son eklenen isim Prof Dr Hakan Acar oldu. Kanada’da yaşayan ve herkesin yardımına koşan Hakan Acar, gölde boğulmakta olan birini kurtarmaya çalışırken kendisi vefat etti. Geride gözü yaşlı bir eş, biri down sendromlu iki erkek evlat, binlerce dost ve arkadaş bıraktı.

Türkiye’de Fatih Üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapan Hakan Acar vefat etti. Hicret ettiği Kanada’da yaşayan Acar, gölde boğulan bir başkasını kurtarmaya çalışırken kendisi vefat etti.  Hakan Acar, Türkiye’de hukuk profesörü, eşi Gülbin Acar ise öğretmendi. 15 Temmuz’dan önce 2015 yılında Kanada’ya gittiler. Ancak 15 Temmuz sonrası Türkiye’ye tekrar dönemediler ve iltica etmek zorunda kaldılar.

Hakan Acar önce London Ontario King’s University of Collage’a ziyaretçi profesör olarak çalıştı, ardından Toronto Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mastır yaptı. Sonrasında ise kendi hukuk bürosu kurdu ve özellikle göçmen hukuku üzerine avukatlık hizmeti verdi. Acar, kendisi gibi mülteci olan ve 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte mağdur olan birçok insana yardımcı olmasıyla da tanındı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu