Haber

Danimarka Parlamentosu’nda ‘Türkiye’de demokrasi ve insan hakları’ konuşuldu

Danimarka eski kültür bakanı ve Özgür Yeşiller (Frie Grønne) milletvekili Uffe Elbaek, ‘Türkiye’de demokrasi ve insan hakları’ panelinin ev sahipliğini yaptı. Turkey Tribunal’in organizatörü Prof. Dr. Johan Vande Lanotte ve Amnesty International Denmark’ın (Uluslararası Af Örgütü) Genel Sekreteri Vibe Klarup konuşmacı olarak yer aldı. Panelin dinleyicileri arasında Danimarka Yüksek Mahkemesi eski başkanı Torben Melchior başta olmak üzere çok sayıda kişi yer aldı.

Danimarka eski kültür bakanı ve Özgür Yeşiller milletvekili Uffe Elbaek

Eski kültür bakanı ve Özgür Yeşiller (Frie Grønne) milletvekili Uffe Elbaek, demokrasinin dünya gelinde tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Uffe Elbaek, demokrasiyi savunmak zorundayız diyerek, ‘Bugün burada son yıllarda demokrasiden uzaklaşan Türkiye özelini konuşacağız. İnsan hakları ve özgürlük, demokrasinin temel değeridir. Türkiye son yıllarda, bu iki temel değerden uzaklaşıyor.’ dedi.

Amnesty International Denmark’ın (Uluslararası Af Örgütü) Genel Sekreteri Vibe Klarup

Amnesty International Denmark’ın (Uluslararası Af Örgütü) Genel Sekreteri Vibe Klarup, Amnesty İnternational’ın hazırladığı 2021-22 Türkiye raporunu detaylı bir şekilde anlattı. Türkiye’de tüm hak ve özgürlüklerin tehdit altında olduğuna işaret eden Vibe Klarup, Türkiye’nin otokrasi yolunda hızla ilerlediğini ifade etti. Klarup, Türkiye’de zorla kaybedilmeler ve işkencenin benzeri görülmemiş şekilde devam ettiğini belirtip, Yusuf Bilge Tunç gibi bazı isimlerin yıllardır nerede olduğunun bilinmediğini, ortaya çıkan bazı isimlerin ise sistematik işkenceye maruz kaldığını anlattı.

Turkey Tribunal’in organizatörü Prof. Dr. Johan Vande Lanotte

Turkey Tribunal’in organizatörü Prof. Dr. Johan Vande Lanotte ise konuşmasına Turkey Tribunal hakkında yaptığı sunumla başladı. Prof Vande Lanotte, Türkiye’de Hizmet gönülleri ve Kürtlere karşı sistematik işkencenin devam ettiğine dikkat çekerek, ‘Bu dönemde kaçırmalar, siyasi muhaliflere yönelik devlet eyleminin bir parçası oldu. Kaçırma şikayetleri ve iddiaları ciddiyetle soruşturulmuyor.” dedi. Basına ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara dikkat çeken Vande Lanotte, devletin eleştileri susturmak ve insanların doğru bilgiye ulaşmasını engellemek için basına baskı uyguladığını söyledi. Gezi protestoları ve 15 Temmuz sonrası yargı bağımsızlığının sekteye uğradığına değilen Prof. Vande Lanotte, ”Bu süreçte toplam bir milyon 900 kişi hakkında terör soruşturması açıldı. 510 bin kişi yargılandı ve 270 bini silahlı terör örgütü üyeliğinden olmak üzere 320 bin kişi tutuklandı. Bu kişiler sosyal güvenlik kayıtlarında kara listeye alındı. Özel sektör bile onları çalıştırmaktan korktuğu için sosyal ölüme terk edildi. Bu yüzden çok sayıda Türk, ülkesinden kaçıp, demokratik ülkelere sığındı.” diye konuştu.

Panele dinleyici olarak katılan Danimarka Yüksek Mahkemesi eski başkanı Torben Melchior da, Türkiye’de hak ihlallerinin açık bir şekilde görüldüğünü belirterek, Turkey Tribunal’e destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu