Haber

Avustralya’da Yunanistan’daki mağdurlar için pedal çevirdiler, koştular, yürüdüler 16 bin dolar topladılar

OSMAN EROL | AVUSTRALYA

Sydney merkezli Advocates For Dignity (AFD) Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Haftası vesilesiyle Yunanistan’daki mağdurların yararına bir etkinlik düzenledi. Etkinlik sonunda 16 bin dolar toplandı. Sydney, Melbourne ve Brisbane şehirlerinde eşzamanlı olarak düzenlenen koşu, yürüyüş ve bisiklet sürüşüne 100’ün üzerinde katılım oldu. Amity Eğitim Kurumları Prestons Kampüsü’nde start alan etkinlik 60 kilometrelik bisiklet, 5 kilometre yürüyüş ve 10 kilometre koşu turu şeklinde yapıldı. Etkinlik sonunda, katılımcılar kahvaltı sofrasında bir araya geldi.

AFD Başkanı Mehmet Saral, etkinlikte yaptığı konuşmasında, dünyanın çeşitli ülkelerindeki mağduriyetlerin durumuna dikkat çekti. Bu tür etkinliklerle mağdurların sesi olmaya çalıştıklarını belirten Saral, toplanan bağışların Australian Relief Organization (ARO) ve Embrace Relief yardım kuruluşu   aracılığıyla Yunanistan’daki ihtiyaç sahiplerine gıda paketi olarak ulaştırılacağını söyledi. Etkinliğin ardından bir teşekkür videosu yayınlayan Mehmet Saral, “AFD, ülkelerinde hayatta kalabilmek için yardıma ihtiyaç duyan mülteciler için fon ve farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Mülteciler haftasında bu etkinliklere devam edecek.” dedi.

Sydney Yunanistan Festivali Başkanı Nia Karteris de 5 km’lik yürüyüş kategorisinde katılarak, destek oldu. Karteris, AFD’nin etkinliğine katılmaktan dolayı memnuniyetini dile getirerek, teşekkür etti. İnsanlığın yararına yapılan bu etkinliğin heyecan verici olduğunu söyleyen Karteris, ‘’Hepimiz insanız ve ortak yarar için savaşmalıyız.” dedi.

Australian Relief Organization (ARO) CEO’su Gürkan Gürbüz de bağışların mültecilere ulaştırılacağını söyledi. Kampanyaların çeşitli vesilelerle sündürülerek devam ettirileceğini söyleyen Gürbüz, katılımcılara ve AFD yönetimine teşekkür etti. AFD, aynı etkinliği geçen sene Afgan mülteciler için organize etmişti. Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel insan hak ve özgürlüklerini savunan AFD, bir hak savunucusu organizasyonu olarak tanınıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu