Allah’ın (cc) musallat ettiği aslan | İsmet Macit

Yazar İsmet Macit

“Nihayet Rabbine dua etti: Gerçekten ben, yenik düşmüş durumdayım. Artık Sen bana yardım et.” Kamer Suresi, 10
Efendimizin (sav) kızı Hz. Ümmü Gülsüm (r. anha), Ebû Le- heb’in oğlu Uteybe ile nikahlanmıştı. Diğer annemiz Hz. Rukiye (r. anha) ise Uteybe’nin kardeşi Utbe ile nikahlanmış, onun da düğünü henüz yapılmamıştı.

Efendimiz (sav) risalet vazifesine başladığında en sert muhalefeti amcası Ebû Leheb yapmış ve Onu en çok üzen zavallılar listesine adını zulmün kapkara harfleri ile yazdırmıştı. Tebbet Suresi bu aile hakkında nazil olmuş ve feci akıbetlerini haber vermişti. Surenin Mekke sokaklarında yankılanmasından sonra, Ebû Leheb iki oğlunu çağırıp kin ve öfke kokan şu tehdidi savurmuştu: “Eğer siz Muhammed’in kızlarını boşamazsanız yanınızda durmak bana haram olsun.” Harb ibn Ümeyye’nin kızı olan anneleri Ümmü Cemil ise: “Muhammed’in iki kızını da boşayınız. Çünkü onlar babaları gibi (haşa) sapıtmışlardır.” dedi.

Utbe ve Uteybe, Efendimizin (sav) kızlarını boşadılar. Uteybe Hz. Ümmü Gülsüm (r. anha) annemizi boşadığı zaman Efendimize (sav) gelip: “Ben senin dinini inkar ettim ve senin kızını boşadım. Artık ne sen bana gel, ne de ben sana geleyim.” dedi. Bununla yetinmeyip Efendimize (sav) küstahça saldırdı ve Efendimizin (sav) gömleğini yırttı.
O sırada Uteybe ticaret için Şam tarafına gitmek üzereydi.
Efendimiz (sav) Uteybe’ye bakarak: “Allah köpeklerinden bir köpe- ği sana musallat etsin.” diye beddua etti.

Daha sonra Uteybe Kureyşli tüccarlar ile yola çıktı. Zerka denilen yere vardıklarında bir aslan kervanın etrafında dolaşmaya başladı. Uteybe aslanı görünce korkudan bir çığlık atarak: “Vallahi Muhammed’in bedduası yüzünden bu aslan beni parçalayacak. İbn ebî Kebşe (Muhammed) Mekke’dedir, amma benim katilim odur!” dedi.
Aslan onların etrafında birkaç kere dolaştıktan sonra kayboldu. Kervandakiler Uteybe’yi aralarına alarak yattılar.

Aslan gece yarısı dönüp aralarından geçerek Uteybe’yi buldu ve parçaladı.
Kimilerinin korkudan, kimilerinin hasetten, kimilerinin aldanmışlıktan dolayı masum insanlara sahip çıkamadıkları şu günlerde Mekke dönemine benzer zulümler yaşanıyor. Dün Efendimizin (sav) gömleğini yırtıp her türlü hakareti yapıp, sırf inancından dolayı kızını boşayan zihniyetin modern versiyonları kendi kızlarını evlatlıktan reddediyor; akrabalığı öldürüyor, insanlığı götürüp karşı bayıra gömüyorlar. Üstad Hazretleri’nin: “Bir müslim, her bir sıfatı Müslüman olmak lazım gelmediği…” tespitinde olduğu gibi mümin insanlar öz evlatlarına kafirce muamelelerde bulunuyor.

İşte yürekleri yakan dramatik bir örnek: Bir kız evlat… Süreç denilen ifritten günlerde eşi zindana atılıyor ve tüm varlıklarını yiti- rince de baba evine sığınıyor. Baba hacca gidiyor ve kızını o kutsal topraklardan arayıp, “O cemaatle ilgini keseceksin, eğer kesmezsen evimi terk et diyor.”

Bir baba kızına bunu der mi? Merhametini yitirip kalbi taşa dönmüşse der. Bu bacımızın acısı Efendimizin (sav) kızlarının acısına ne kadar da benziyordu. Dün Ebû Leheb’in oğullarının yaptıkla- rını bugün öz babalar yapıyor kızlarına.
Rabbim, Efendimiz’i (sav) kendilerine örnek alan tüm mazlum ve mağdurların muinleri ve muinimiz ol.

Hizmetten | İsmet Macit

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...