Haber

Zeynep Beyza’nın 5,5 yılda dünyanın en büyük şirketlerinden birine uzanan başarı öyküsü

Zeynep Beyza Delen, 15 Temmuz sonrası hayatı alt üst olan yüzbinlerden biri. 15 Temmuz’la tenkil sürecinin hız kazandığı dönemde 16 yaşında lise öğrencisi olan Zeynep Beyza, önce okulundan sonra ülkesinden oldu. Geldiği ABD’de lise 3’ü okuyup en prestijli üniversiteler arasında gösterilen Wellesley College ve MIT’te (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) aynı anda kabul aldı. Şimdilerde Zeynep Beyza, pandemiyle birlikte hayatımızın bir parçası olan Zoom’dan aldığı iş teklifiyle mutluluktan uçuyor. Zor bir süreçten geçen Zeynep Beyza, temmuz ayında dünyaca ünlü şirkette data bilimci olarak çalışmaya başlayacak.

Lise eğitimine Ankara’da bulunan Atlantik Ahmet Ulusoy’da devam eden Zeynep Beyza, okulun en parlak öğrencilerinden biridir. Lise 2’de kimya olimpiyatları takımının lideri olan Zeynep Beyza bir taraftanda IB (International Baccalaureate) programında İngilizce eğitimi alan 2. Sınıf öğrencisidir. Bir taraftan bilim olimpiyatlar ve uluslararası proje yarışmalarının müdavimi olan Zeynep Beyza diğer taraftan lise 1 öğrencilerini olimpiyatlara hazırlar. Haziran 2016’da ABD’de katıldığı proje yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Zeynep Beyza, altın madalya ile geri döner. Bu başarıdan sadece 2 hafta sonra hayatının tümden değişeceğinden habersizdir.

15 Temmuz sonrası gittiği okul KHK ile kapatılır. Babası hakkında gözaltı kararı verilir. Bir karar verme aşamasına gelen Zeynep Beyza, çareyi ABD’ye gitmekte bulur. Ailesini geride bırakıp, ABD’de yaşayan akrabalarının yanına gelen Zeynep Beyza Lise 3’ü bu ülkede okur. Tesellisi yıl kaybı yaşamaması olur. Lise 3’de akrabalarının yanında kalan Zeynep Beyza, bir taraftan derslerine konsantre olurken diğer yandan aile özlemi çeker. Akrabalarının kötü tavrından dolayı yanlarından ayrılmak zorunda kalır.

Boston yakınlarında bulunan Wellesley College ve MIT’ten aynı anda tam burslu kabul alır. Lisenin son aylarında akrabalarının yanından ayrılıp, aynı duygu ve düşünceyi paylaltığı kızlarla beraber kalmaya başlar. Aynı birliktelik üniversite hayatında da devam eder. İki üniversite ders alırken, boş durmaz. Lise öğrencilerine ‘ablalık’ yapıp, derslerinde yardımcı olur. Kültür merkezinde verdiği Türkçe dersleriyle harçlığını çıkarır. Yazları ise tatil yapmak yerine MIT’te materyal mühendisliği alanında araştırmalar yapar. Yine bulduğu işlerde çalışıp, kaldığı evin kirasını öder.

Kimya alanında üniversite eğitimine devam eden Zeynep Beyza, 2020 sonunda alan değiştirmeye karar verir. Data bilimi okumaya başlar. Bu kararıyla halihazırda okuduğu kimyasal fizik bölümüne data bilimini ekleyip MIT’te bu alanda iki araştırma laboratuvarında asistan olarak çalışır. Bu çalışmalarının karşılığını yaptığı iş başvurularında alır. Dünyaca ünlü Zoom şirketinde data bilimci (Data scientist) pozisyonu için tam zamanlı kabul alır.

Zeynep Beyza’nın, NBA’deki gururumuz Enes Kanter’le birlikte Boston Valisi Marty Walsh’e yaptıkları ziyaretten bir kare

Temmuz ayında işe başlayacağı günü iple çeken Zeynep Beyza, 16 yaşında Türkiye’de hayatını karartanlara en güzel cevabı ABD’de yazdığı başarı hikayesiyle verdi. Sadece eğitimiyle meşgul olmuyor. Kültürel ve sosyal faaliyetlerde daima önde olup, örnek oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu