Yeni Yıla Geçerken 3 Altın Kural Pratiği

Yazar Fatma Yeşilyurt

PSİKOLOG FATMA YEŞİLYURT

Bir yılı daha geride bıraktık. Sanki bir kapı aralığındayız ve bir yerden başka bir yere geçme heyecanı ya da hüznünü yaşıyoruz. Geride bıraktığı yıl için neden üzülür insan? Ya da yeni bir yıla gireceği için neden sevinir ve heyecan duyar? Yıllar, mevsimler, haftalar, günler ve saat dilimleri bizim hayatımızı yönetir ve aynı zamanda şekillendirir. Bizler yani sonradan yaratılanlar, zamanın parçalarını ve bölümlerini kadimden beri yaşadıklarımızla biz oluşturduk ve bunlara her zaman ihtiyaç duyduk. Bu ihtiyaç neden doğmuştur?  sorusunun en önemli cevabı; bir birey olarak doğduğumuz gün, ilk belirtecimizle bölmeye ve şekillendirmeye devam ettiğimiz zamanın, neresinde olduğumuzu bilme ihtiyacıdır. Zira hayatımız ve bu zaman içerisinde yapabileceklerimiz sınırlıdır. Bunun için zamanı ve içindekileri; bize en faydalı olabilecek ve işlerimizi kolaylaştıracak şekilde kullanmak, bu kıymetli kaynağı planlı tüketmek, bizleri stresten uzak tutacaktır.

Hayatımızı, yaşadığımız gün ve geceleri, düşük stres seviyesinde ya da pişmanlıklardan uzak geçirebilmenin ilk altın kuralı; sahip olduğumuz kaynakların sınırlı olduğunu, ancak isteklerimizin sınırsız olabileceğini yanımızdan hiç ayırmayacağımız bir bilgi olarak tutmak olacaktır. Peki bu kural hayatımızda pratiğe dönüştüğünde bize neler katacak? Birlikte aşağıdaki çalışmayı yaparak deneyelim. Bunun için elinize bir kalem ve kâğıt ya da tabletinizi alarak şunları yazmanızı tavsiye ediyorum:

Birinci Altın Kural Pratiği:

 1- Şimdi hangi yıl içerisindeyim?

 2- Kaç yaşındayım?

 3- Hayatın neresindeyim?

 4- İhtiyaçlarım nelerdir?

 5- İsteklerim nelerdir?

 6- İstek ve ihtiyaçlarımı karşılamak için elimdeki kaynaklar nelerdir?

İkinci Altın Kural; yaşadığım ve geride bıraktığım yıldan, yeni yıla taşıyabileceğim; karlar ve yine benimle gelmek isteyen zararlar içinden hangilerine, ne miktarda yeni yıla geçiş izni olduğuna ben karar vereceğim. Bunun için son üç yüz altmış beş günümüze bir bakış atmamız, bizim bu kuralı yaşanır hale getirmemize yardımcı olacaktır. Böylelikle gelecek üç yüz altmış beş güne neler götürmemiz gerektiğine karar vermemizi sağlayacaktır.

İkinci Altın Kural Pratiği:

 1- Geçen yıl sizi mutlu eden 20 şey yazın lütfen.

 2- Geçen yıl zorlandığınız 20 şey yazın lütfen.

 3- Geçen yıl elinize geçen fakat değerlendiremediğiniz 10 fırsat yazın lütfen.

 4- Geçen yıl karşılaştığınız 10 zorluk yazın lütfen.

 5- Geçen yıl başardığınız 30 şey yazın lütfen.

 6- Geçen yıl yaptığınız için kendinize ‘tebrikler’ dediğiniz/diyeceğiniz 10 şey yazın lütfen.

Üçüncü Altın Kural: Önümüzdeki yıla birlikte adım atacağımız ’sizi’ tekrar tanımak ve onunla tanışmak, kendimize yapacağımız maddi manevi yatırımlara, hangi alanlarda ihtiyacımız olduğunu tespit etmek ve gelecek yılı bunlara göre planlayarak yaşamaya niyet etmek. Peki bu kuralı yaşamımızın bütününe nasıl uygularız ve neler yapmamız gerekir?

Üçüncü Altın Kural Pratiği:

 1- Kendimi tanıyor muyum? sorusunu cevaplandırınız

 2- Sonuçlarından ortaya çıkan ‘seni’ nasıl buldunuz?

 3- Geliştirilmesi gerektiğini düşündüğünüz taraflarınızı yazın lütfen.

 4- Yapmayı durdurmaya karar verdiğiniz alışkanlık ya da tutumları yazın lütfen.

 5- Bu çalışmalardan sonra ortaya çıkan ve önümüzdeki yıla taşımak istediğiniz sizle tanışın, barışın ve el sıkışın.

 6- Önümüzdeki yıl için kendinize yapacağınız yatırımları kategorize ederek not alın lütfen.

1- Kendim ile ilgili sağlık konusunda neler yapmayı planlıyorum?

2- Zihin sağlığım ve beyin gelişimim için neler yapmayı planlıyorum?

3- Sosyal ve ekonomik alanda neler planlıyorum?

4- Manevi gelişimim için neler planlıyorum?

Ayaklarımız, iki yılı birbirinden ayıran çizginin gelecek yıla daha yakın olduğu bir yerde. İşte tam o noktada, elinize kocaman bir çanta verilse ve yukarıda yaptığımız çalışmalardan sonra, size ait neleri çizginin gelecek yıl kısmına geçirmek istersiniz sorusuna cevap olarak ne dersiniz? Bir dakika gözlerinizi kapatıp düşünmenizi rica ediyorum; sizinle yol arkadaşlığı yapmaya devam etmesini istediğiniz insanlar, okumaktan mutlu olduğunuz yazarlar ve kitaplar, konuşmaktan mutlu olduğunuz ve sizi iyi hissettiren konular, sevdiğiniz kokular ve mekanlar ve daha ne varsa geçen yılınız içerisinde, hangilerini bu yılda bırakmak istiyorsunuz ya da hangilerini önümüzdeki yıla kendiniz ile götürmek istiyorsunuz?

Gelecek yılınızın huzurlu ve mutlu yaşanması için bir vesile olacak bu çalışma; 4 tane 30 dakika istiyor sizden:). Dördüncü 30 dakikayı ise gelecek yıla ait yapacağınız plan ve projelerinizi yazmanız için ayırmanız gerekiyor. Ortaya çıkan sonuçları gelecek yılın son gününde bakıp değerlendirme yapmanız için odanıza ya da işyerinize asmanızı ve seneye bugüne kadar saklamanızı tavsiye ediyorum.

Umarım her şey gönlünüzce olur. Sevgiler…

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...