Varnon-Hughes: “Hizmet Hareketi’ni ilham kaynağım”

Yazar Hizmetten

Her ne kadar Hizmet ile tanışana kadar bunu çok fark etmemiş olsam da, hayatım boyunca, eğitim, hizmet ve diyalog benim için birer dönüştürücü güç olmuştur. … Bu, bütün gönüllerimizin birleşerek yapması gereken bir iş. Dolayısıyla, bu hareket, kendi yaptığım işlerde de hala bana bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor.”

“Sayın Gülen’in beni her seferinde etkileyen bir yönü de şiire olan sevgisidir. … Eğitim ve hizmet adına bu kadar çok emek veren bir insanın aynı zamanda insanların ruhlarını da beslemek istemesini ekstra bir güzellik olarak görüyorum.

İnsanlara yalnızca bir masa, yalnızca bir kitap, ya da sadece zarurî yardımlarda bulunmak değil, aynı zamanda, bir hayâl gücünün ve canlı bir ruhun da lüks olarak kalmamasını istemesi ayrı bir güzellik, çünkü her insanın onlara da ihtiyacı var.”

“Yanılmıyorsam, Kur’an’da, Allah’ın bizleri farklı ırk ve milletler halinde yaratmasındaki hikmetin birbirimizi tanımamız için olduğunu söyleyen bir ayet var. … Eğer yalnızca kendi kendimizi tanır, kendi etrafımızdaki küçük dünyayı incelersek, hiç bir zaman bilgimizi daha da zenginleştiremeyiz.

Fakat, eğer karşılıklı olarak birbirimizi tanır, bilim dünyasını keşfeder, dünyayı ve içindekileri de daha çok tanırsak, işte o zaman bildiklerimize değer katabiliriz.”

“Kökleri yerde olan ve o topraktan beslenen bir ağaç misali, bizlerin de farklı geleneklerin irfanına erişebildiğimiz ölçüde zenginleştiğine inanıyorum.

Bizim bu dünyadaki işimiz bu, ve gayet açık bir şekilde görüyoruz ki, Sayın Gülen de, Hizmet de bunun için gayret ediyor.”

Stephanie Varnon-Hughes kimdir?

Stephanie Varnon-Hughes Claremont Lincoln Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Dinlerarası Çalışmalar dergisi baş editörüdür. Aynı zamanda dinlerarası müfredat konusunda doktora yapıyor. New York Din Bilimleri Okulu’ndan 2008’de kilise tarihi ve 2009’da din bilimleri alanlarında yüksek lisans derecesi aldı.
Kaynak:Spectra Media-17 Nisan 2014

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...