Haber

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri Avusturya Graz Üniversitesi’nde sergileniyor

Avusturya’nın Graz şehrinde Graz Mur Freunde Gemeinschaft Derneği ve Grüß Gott Österreich Platformu’nun işbirliğiyle Graz Üniversitesi Sosyal Bilimler Akademisi’nde “Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı bir sergi açıldı. Türkiye’deki hak ihlallerinin anlatıldığı sergide Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Sedef Kabaş, Hidayet Karaca, Melek Çetinkaya basta olmak üzere daha birçok hak ihlali yasayan kişilerin fotoğrafları sergilendi.

Avusturyalıların ve sürgüne zorlanan pek çok insanın ziyaret ettiği sergide Türkiye’de adaletsizliğe uğrayan mağdurlar anıldı. Graz Mur Freunde Gemeinschaft Derneği ve Grüß Gott Österreich Platformu’nun işbirliğiyle hazırlanan sergide Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Sedef Kabaş, Gültekin Avcı, Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, hasta tutuklular Ahmet Zeki Özkan, yüzde 98 engelli gazi polis Bilal Konakçı, bebeğiyle hapiste bulunan Yasemin Melizci, İlayda Tekgöz, müebbet verilen askeri öğrenciler için adalet isteyen Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya ve daha birçok hak ihlaline uğrayan insanların fotoğraflarına yer verildi.

19 Mart’a kadar devam edecek olan sergide ilk gün Postdam Üniversitesi’nde insan ve kadın hakları üzerine doktora yapan Doç. Dr. Arhan Kardaş ile teolog Durmuş Gamsız hak ihlalleri ile ilgili konuşma yaptı. Türkiye’de 15 yılda 17 binden fazla kadınının eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürüldüğünü, 135 kadının hala kayıp olduğunu söyleyen Arhan Kardaş, bugüne kadar bu konuda caydırıcı bir adım atılmadığını söyledi.

Arhan Kardaş

Özellikle 15 Temmuz 2016 sonrasında Hizmet Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında öğretmen, doktor, hemşire, avukat, hakim hatta üniversite öğrencilerinin dahi sistematik insan hakları ihlaline uğradığını ifade eden Kardaş, sözlerini söyle sürdürdü: “Hamile kadınlar tutuklandı. Yeni doğum yapan kadınlar bebekleri ile hapishaneye atıldı. Bunlar kanunen yasal olmayan uygulamalar olmasına rağmen yapıldı. Ayrıca şu an 548 kadının bebekleriyle birlikte hapiste. ”

Uğradıkları sistematik işkence ve kötü muameleye rağmen insanların sevgiden ve hoşgörüden ayrılmadığını belirten teolog Durmuş Gamsız ise “Yapılan tüm insan hakları ihlallerine rağmen asla şiddete meyletmeyen Hizmet Hareketi gönüllülerinin bu duruşları ile insanlığa örnek olmaktadır. Hamuru sevgi ile yoğrulmuş ve sevgi soluklayan hizmet insanı hakkını sadece yasal mercilerde aramıştır ve aramaya devam etmektedir.” seklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu