Haber

Tenkil sürecinin acıları ‘Yol’ ile tiyatro sahnesine taşındı

Wees de Stem voor vrijheid (Özgürlüğe Ses Ol) vakfına bağlı Lotus van de Media Platformu tarafından Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri tiyatro sahnesine taşındı. Bir süre önce “Empaty” isimli kısa filmiyle yola çıkan Lotus van de Media Platformu yola binlerce insanın hüznünü içinde barındıran “Yol” isimli tiyatroyla devam etti.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ilk gösterimi yapılan Yol’da, 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de gerçekleşen darbe tiyatrosu bahane edilerek binlerce ev hanımı, öğrenci, memur ve esnaf gibi masum insanların hayatlarından kesitler sunuldu. Yaşanan zulüm sürecinde göz altında ilaçları verilmediği için vefat eden Gökhan Açıkkollu ile Meriç’i geçerken vefat eden Maden ailesi gibi acı tablolar da tiyatro sahnesine yansıtıldı.

Yol’dan bazı kesitler şöyle:

Mehmet kendisi gibi ihraç edilen, tutuklanan, kaçırılan ve yaşam hakkından mahrum bırakılan binlerce öğrenmenden birisiydi.  Önce KHK ile ihraç edildi. Sonrasında kurgu bir mahkemeyle tutuklandı.  Mehmet’in mahkemedeki sözleri yaşanan hukuksuzlukları özetiyordu. Mehmet “Sadece işini yapmaya çalışan sadece insan olmaya çalışan bunca insanı neden suçluyorsunuz hakim bey? Hangi kanunda yazar bir gazeteye abone olmanın, banka hesabı açmanın suç olduğu” sözleriyle Türkiye’de yaşanan hukuksuz adaletten habersiz uygulamalara işaret etti.

17 yaşında askeri öğrenci iken kurgu bir mahkeme tarafından tutuklanan Yusuf’un tek suçu! verilen emirleri yerine getirmekti. Tiyatrodaki sözlerinde Boğaz köprüsünden, nasıl kandırıldıklarından bahsetti. Dünyaya cezaevinde gözünü açan bebekler de tiyatro sahnesindeydi. “Hayır kızım sen ağlama, senin gülüşün dünyayı değiştirecek.’ cümlesi hafızalara kazınıyordu.

Peki Lotus van de Media kimdir?

Lotus van de Media Platformu, Wsvvrijheid Vakfı bünyesinde kurulmuş, evrensel insan haklarının medya ve iletişim yoluyla anlatılabilmesi için, oyunculuk, yönetmenlik, senaristlik gibi alanlarda tecrübe kazandırmayı, tecrübeleri geliştirmeyi amaçlayan çoğunluğu gençlerden oluşan bir gruptur.

Oyunculuk, yönetmenlik, senaristlik gibi alanlarda kendinizi geliştirmek ya da seçeceğiniz alanda tecrübenizi aktarmak isterseniz Lotus van de Media’nın sosyal medya hesaplarından veya https://wsvvrijheid.nl iletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

Sanatsal faaliyetlerin kesintisiz devam edebilmesi için sizlerin hem maddi hem de manevi desteklerine ihtiyaçları var. Bağışlarınızla desteklediğinizde çok daha güzel işler yapmaya imkanları olacak.

 

Bağışlarınız için https://t.co/LX0fVEdAh4

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu