Haber

Tanzanya’da Feza Okulları’ndan büyük başarı

Feza Okulları Tanzanya genelinde yapılan lise son sınıf sınavlarında (NECTA Form 6) yine ilk 10’a girerek altıncı oldu. Feza Boys (Erkek Koleji), Tanzanya’nın en büyük şehri ve eski başkenti Darüsselam’da birinci oldu. Zanzibar Feza Okulu ise, Zanzibar’da kendi kategorisinde birinci oldu.
Feza Girls ve Shamsiye okulları ise Darüsselam’da 5 ve 6. oldular. Sahraaltı Afrika ülkesi Tanzanya’da Form 6 sınav sonuçlarına göre öğrenciler üniversiteye yerleştiriliyor.

Feza okulları bu başarıyla her yıl olduğu gibi öğrencilerinin tamamını üniversiteye yerleştirme başarısı gösterdi. Bu yıl ilk 10’daki tek özel okul Feza Boys oldu. Son yıllarda devlet okullarında başarı artışı gözlemleniyor. Feza Okulları kalitesinden ödün vermeden her yıl ilk 10’a görmeyi başarıyor. Feza Boys’dan 2 öğrenci ülke genelinde ilk 10’a girdi.

Geçen yıl Feza Okulları, Tanzanya hükümetinin yeni kararı çerçevesinde resmi kurumların Dodoma’ya taşınmasına destek olarak başkent Dodoma’ya yeni bir şube açmıştı. Okul ilk yılında yüzde 100 doluluğa ulaşınca ikinci yılında Feza yeni bir şube açmak başarısı gösterdi.

Feza Okulları 1999’dan beri Tanzanya’da eğitim hizmetleri veriyor. 2007’den beri hemen her yıl ülke genelinde ilk 10’da yer alıyor. Tanzanya’da Feza bünyesinde 10 okul hizmet veriyor. Feza’nın başarısı ülke medyasında geniş yer aldı. Şu ana kadar 15 farklı platformda Feza’nin başarısı konuşuldu. Ülkede televizyonlar ve gazeteler Feza’nın başarısını yayınlamaya devam ediyor. Özel okullar içerisinde bu yıl sadece Feza ilk 10’a girdi. Tanzanya medyası da Feza Okulları’nın başarısını geniş bir şekilde duyurdu.

Muhabir: Türkmen Terzi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu