Haber

Romanya’dan Yunanistan’daki mültecilere Ramazan kumanyası

 

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’daki mültecilere temizlik malzemesi yardımı gönderen Romanya merkezli Tuna Vakfı, bu kez Ramazan kumanyası göndermeye hazırlanıyor.

25 yılı aşkın süredir din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın ihtiyaç sahiplerine el uzatan Tuna Vakfı, gönüllülerin güçlü desteğiyle faaliyetlerine salgın döneminde bile ara vermedi.

Hamiyet elini Romanya dışına uzatan vakıf yönetimi, Yunanistan’daki mültecilere desteğini hız kesmeden sürdürüyor. Çeşitli Avrupa ülkelerindeki Time to Help dernekleriyle işbirliği halinde hazırlanan tır, temel gıda ve temizlik malzemelerini geçtiğimiz günlerde Atina ve Selanik’teki mülteci ailelere ulaştırıldı.

Vakıf çalışanları bugünlerde yine mülteciler için hummalı bir çalışma içinde. Kutsal Ramazan ayında coşan hayırseverlik duygusuyla Ramazan kumanyaları hazırlanıyor. Et, tavuk ve kahvaltılık malzemelerden oluşacak koliler için bu kez Amerika’daki Embrace Relief Derneği ortaklık yapıyor. Her iki partner kurum birçok yoldan bağış kabul ediyor.

Ramazan kumanyası ile birlikte Yunanistan’a son üç yılda gönderilen yardım tırının sayısı 12’ye ulaşacak.

PASKALYA YARDIM KAMPANYASI

Tuna Vakfı, yurt içindeki yardım faaliyetlerini de kesintisiz sürdürüyor. Romanya genelinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen organizasyonla 5 bin aileye yardım paketleri dağıtılacak. Kampanya, Ortodoks dünyanın mayıs başında kutlayacağı Paskalya bayramı öncesine denk getirildi. Kampanyaya Romen hayırseverler da bağışlarıyla katkıda bulunuyor.

Teeml gıda malzemelerinden oluşan yardım paketleri, Paskalya’ya kadar yerel partnerlerle ihtiyaç sahibi Romen ailelerin kapılarına tek tek bırakılacak.

Kampanya çerçevesinde Dobruca bölgesindeki müslümanlar da yardımlardan istifade edecek.

“İHTİYACI OLANA KOŞMAK TEMEL HEDEFİMİZ”

Yönetimde Türk ve Romen vatandaşı hayırseverlerin yer aldığı Tuna Vakfı’nın başkanı Yusuf Küçük, ayrım gözetmeksizin yapılan çalışmaların ve muhatabıyla buluşan yardım organizasyonların takdir gördüğüne dikkat çekti.

Destekleri için sponsor ve partnerlere teşekkür eden Yusuf Küçük, duygularını şöyle dile getirdi: “Vakfımızın operasyon yeteneğini gören diğer yardım kuruluşları işbirliği teklif etti. Şimdi daha geniş kapsamlı projelerle daha çok yere yardım ulaştırmak için hedef büyüttük. İyilik kervanlarının sayısını artırmayı, ihtiyaç olan yere koşmayı hedef edindik. Allah mahcup etmesin.’’

 

1995 yılında kurulan Tuna Vakfı, çeşitli projelerle Romanya genelinde binlerce ihtiyaç sahibine yardım elini uzatıyor. Gerçekleştirdiği kültür projeleriyle Türk kültürünü tanıtıyor.

 

Kaynak: Necdet Çelik

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu