Haber

Prestijli Cenevre Zirvesi 2022 Cesaret Ödülü, Enes Kanter’e verildi

25 insan hakları örgütünden oluşan küresel  bir koalisyon olan İnsan Hakları ve Demokrasi için Cenevre Zirvesi yaptığı açıklamada, 2022 prestijli insan hakları ödülünün bu yıl Çin’in etnik Uygurlara uyguladığı zulme karşı konuştuğu için kariyerini riske atan NBA sporcusu ve aktivisti Enes Kanter Freedom’a gideceğini duyurdu.

Enes Kanter Freedom, Cenevre Zirvesi’nin 2022 Cesaret Ödülü’nü 6 Nisan 2022 Çarşamba günü, 14. yıllık 14. Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi’ne katılan dünyanın dört bir yanından katılan BM büyükelçileri, insan hakları aktivistleri ve gazetecilerin katılacağı bir törende alacak.

Liberal Enternasyonal, İnsan Hakları Vakfı, Dünya Uygur Kongresi ve diğer 20’den fazla insan hakları grubuyla birlikte konferansın eş organizatörlerinden olan Birleşmiş Milletler İzleme Örgütü’nün icra direktörü Hillel Neuer, Enes Kanter’in “Çin’in acımasız insan hakları ihlalleri konusunda alarm vermek için gösterdiği kahramanca çabaları” nedeniyle seçildiğini söyledi.

Enes Kanter Freedom, “Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi’ne verdiği destek ve Çin’deki insan hakları ihlallerine küresel bir ışık tuttuğu için teşekkür etmek istiyorum. Umarım bu, diğer sporcuları doğru olanı savunmaya teşvik eder” dedi. Freedom, Çin’deki rejim için ise yapmış oldukları tüm propaganda çalışmalarına rağmen saygı ve dostluk gibi Olimpiyat değerlerini temsil etmediklerini ve oradaki rejimin halkını ezen acımasız bir diktatörlük olduğunu söyledi. 

NBA’da spor yaşamını sürdüren 29 yaşındaki Enes Kanter Freedom, kısa süre önce Boston Celtics’ten Houston Rockets’a takas edildi. Ancak takastan dakikalar sonra Houston Rockets, Kanter’i serbest bıraktığını açıkladı. Kulüpsüz kalan Enes Kanter’e çok sayıda ABDli senatör destek verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu