Yazarlar

Paradigmalar, Aydınımız ve Silivri | M.Ertuğrul İncekul

Şahin Alpay yıllardır severek takip ettiğim, istifade ettiğim bir aydın. Son yazısı “Yeni Dünya Görüşüm ” beni oldukça  etkiledi. Gerçek aydınımızın ülkede yaşanan insan hakları ihlalleri, hukuksuzluk, keyfilik, demokrasiden uzaklaşan despot bir rejim tarafından nasıl bir yalnızlığa itildiğini üzülerek okudum.

Bu insanlar demokratik bir ülkede yaşasalardı, el üstünde tutulacak ,yüksek maaşlarla üniversite hocası olacak, danışmanlık yapacak, köşe yazarları olabilecek  dimağlardı.

“İnsan yaşadıkça görüyor ki, zamanla her şey değişiyor, dün doğru görünen bugün farklı görünebiliyor” diyor Şahin Alpay…
Yarın da öyle olacak, bugün terörist dediklerine yarın kahraman diyecekler. Bir zamanlar cadı avı yapılan insanlara iade-i itibar yaptıkları gibi. Ama neye yarar ki? Nazım Hikmet vatan hasreti ile ve sitemle vefat etti. Mehmet Akif en verimli yıllarını Mısır ‘da sürgünde geçirdi.

Mandela 28 yıl Robin adasında zindanda yaşadı.

Liberalizm anlayışında temel husus bireydir. Halklar, cemaatler, milletler hep bireyden oluşurlar ve bireyler yön verir tarihe. Tıpkı bugün Ahmet Altan veya Ali Ünal’ın aynı mağduriyet ekseninde buluşup tarihe yön verdikleri gibi… Ömer Faruk Gergerlioğlu’ nun Melek Çetinkaya’ ya sahip çıkması gibi. Gerçek liberalizmde birey esastır, düşünce, aidiyet, milliyet ana tema değildir.

Çok aydın geçinenlerin korkak olduğunu, gücün ve paranın karşısında kul, köle olduklarını net gördük. “Evet, insan herhangi bir davaya (bir şeyi keşfetmek, bir şeyi icat etmek, bir şeyi gerçekleştirmek, bir şeyi / kişiyi sevmek, vs.) inanmadan yaşayamıyor.” diyor yazısında Şahin Alpay, doğru!  inanç, idealler, gaye-i hayal olmadan yaşamak anlamsız. Siyasi çıkar içeren kavgalar ise boş ve geçici.

Paradigmalar, Aydınımız ve Silivri | M.Ertuğrul İncekul 2

Yavuz Baydar geçenlerde Fransa’dan verdiği röportajında;  bizim ülkede bağımsız gazeteci kalmak çok zor, bizde kabilecilik, biat kültürü etkindir, diyordu. Evet bizim gibi doğu toplumlarında demokrasi bir lüks,  Afrika toplumları da öyledir, fazla olgunlaşan meyveyi koparırlar. Bizde de yıllardır devlet kendi çocuklarını yemiyor mu? Bir türlü doymak bilmedi. Bu sebeple aydınımızın çoğunluğu yurt dışında ,yıllardır beyin göçü  veriyoruz dışarıya. Yurtdışında, demokratik ülkelerde zamanla güçlü bir aydın diasporası oluşacaktır.

Biraz değiştirip Silivri’ de bedel ödeyen insanlarımız ve aydınımız için, bu yazıyı şöyle noktalayalım; Herkes düşündüğünü söylerse, bu konuda gayret ederse ,hep birlikte, ortak çabamızla güzel bir geleceğe ulaşabiliriz.

Hizmetten | M.Ertuğrul İncekul

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu