Haber

Norveç’te yaşayan Müslümanlardan kilise cemaatine anlamlı ziyaret

Norveç’te yaşayan Müslümanlardan kilise cemaatine anlamlı ziyaret!
Fransa’da yaşanan kilise saldırısı, Norveç’te yaşayan Müslümanlar tarafından kınandı
Norveç’in başkenti Oslo olmak üzere birçok kentinde yaşayan Müslümanlar, Fransa’da yaşanan kilise saldırısını kınayarak hafta sonu kiliselerde gerçekleştirilen ayineler katılarak geçmiş olsun mesajlarını iletti ve kilise cemaatine gül dağıtıldı.
Norveç Oslo merkezli Den Norske Hizmetbevegelsen (DNHB) ‘Norveç Hizmet Hareketi’ tarafından Fransa’nın Lyon kentinde Yunan Ortodoks Kilisesi’ne ve Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi’ne yönelik saldırılarını ‘Trygg i bønn’ (ibadette güven) sloganıyla kınayan bir etkinlik düzenledi. DNHB gönüllüleri, başta Oslo olmak üzere Bergen, Trondheim, Drammen ve Steinkjer gibi şehirlerdeki kiliseleri ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.
ÜÇ BÜYÜK DİN ARASINDAKİ KARDEŞLİĞE DİKKAT ÇEKİLDİ  
Ayrıca Norveç’te faaliyet gösteren En verden i Dialog kurumu tarafından Oslo merkezli Trefoldighet kilisesi ziyaret edildi. En verden i Dialog koordinatörü Umut Külahcı, kilisenin papazı Pål Balstad ortak açıklama yaptı. Papaz Balstad, çok fazla Müslüman arkadaşının olmadığını ve Müslümanların böyle bir faaliyete vesile oldukları için çok mutlu ve müteşekkir olduğunu ifade etti.
Balstad konuşmasının devamında bu tür organizasyonların çoğalması gerektiğini ve özellikle hizmet hareketinin diyalog ve üç büyük din arasında ki kardeşliği vurgulaması dikkat çekici ve ders alınacak mahiyette olduğunu ifade etti. Programda barış adına mesajlar verildi. Terörün dinle bir bağlantısı olmadığı ifade edildi ve güller dağıtıldı.
“TERÖR SALDIRISI BİZİ DERİNDEN ETKİLEMİŞTİR” 
DNHB tarafından yapılan açıklamada Fransa’da meydana gelen terör eylemlerinden derin bir üzüntü duydukları vurgulandı.
Açıklamanın devamında “Yine bir terör saldırısı masum insanların kaybına yol açmış ve bu da aile ve dostları büyük bir keder içinde bırakmıştır. Bu olay sadece saldırıya maruz kalanların ailelerini ve arkadaşlarını değil bizim gibi binlerce kilometre uzakta olan insanları da derinden etkilemiştir. Bu tarif edilemez keder ve üzüntü tek başına katlanılmaması gereken bir insanlık trajedisidir.
DNHB olarak Hz. Muhammed’in karikatürleriyle bağlantılı olarak gerçekleştirilen terör eylemlerini kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Radikalleşmenin tüm biçimleri kabul edilemez ve özellikle kutsal alanlarda kınanmalıdır. İnsan hayatının yitirildiği kutsal bir yere yapılan acımasız saldırılar, dini, insani veya ahlaki değerlerle gerekçelendirilemez veya ilham verilemez.
Bu bağlamda, nasıl bir teröristin Müslüman olamayacağı gibi gerçek bir Müslümanın terörist olamayacağını vurguluyoruz. İslam’da masum bir can almanın tüm insanlığı öldürmek gibi olduğuna inanıyoruz. Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler veya kendimize her ne demek isterseniz, kendimizi terörden açıkça uzak tutmuyoruz ve buna “evet ama” eklemeden, o zaman her birimizin bir vicdanına yerleşmek ve insani değerlerini incelemek.
Terörizmin kutuplaşmanın acı bir sonucu olduğu bir gerçektir. Dünya, ayrımcılık ve nefretle mücadele edilmesi gereken ve insanların birlik, hoşgörü ve diyaloğun değerini anlamak için motive edilmesi gereken bir yerdir. Terörizmle ve diğer tüm şiddet eylemleriyle savaşabilmemizin tek yolu, barış içinde bir arada yaşama çabalamak için dayanışma teşkil edecek. Hem kendimiz hem de torunlarımız için kötülüğe ve nefrete karşı ortak bir zafer arzusundayız. İçtenlikle bir daha asla bu tür grotesk eylemler yaşamayacağımızı umuyoruz. En derin taziyelerimizi ve üzüntümüzü tekrar vurgulamak istiyoruz”
“BUGÜN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ TARAFINDAN KARŞILANDIK” 
Oslo’daki Grorud Kilise’nin resmi facebook sayfasından gerçekleştirilen ziyarete ilişkin yapılan açıklamda ise “ ‘Ne mutlu barışı sağlayanlara, çünkü onlara Tanrı’nın çocukları denecek.’ Matthew 5.9 Bugün Grorud kilisesinde Azizler Günü ayinini kutlamaya geldiğimizde Müslüman kardeşlerimiz tarafından karşılandık” denildi.
“Bu şekilde, her yerdeki tüm insanların, dua ederken bir araya geldiklerinde kutsal ibadethanelerinde güvende olmalarını istiyoruz” vurgusu yapılan açıklamanın devamında ”Ayin sırasında Ebro’nun Fransa’nın Nice kentinde yaşanan cinayetlerle ilgili taziye mesajlarını ve kınama mesajlarını okuduğunu duyduk. Hikayeyi Türkiye’deki evinden kaçmak zorunda kalan ve burada karşılaştığı açıklık ve güven için Norveç toplumuna teşekkür eden İsmail’den de dinledik.” ifadesiyle ziyaretin önemine dikkat çekildi.
“HEPİMİZ AMİN DEDİK” 
Kilisenin açıklamasında “Umut (Külahcı), İslam inancından ve geleneğinden biraz bahsetti ve hepimizin “amin” diyebileceğimiz bir dua etti! Dua, kalbin dilidir.” ifadesinin ardından “Gelen tüm dostlarımıza kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim!” denildi.
KİLİSENİN PAPAZI FACEBOOK ÜZERİNDEN TEŞEKKÜR ETTİ 
Norveç’in Trondheim şehrindeki Nidaros Cathedral’i önünde şehirdeki bütün camilerden gelen yaklaşık 50 kişilik Müslüman bir grup, kilisedeki ayinin bitimine kadar ellerindeki ‘güven içinde ibadet edin’ yazılı pankartlarla bekledi. Ayrıca kalabalık grup, kilise cemaatine gül dağıttı.
Yapılan ziyaret sonrası Andreas Hilmo Grandy, facebook sayfasından yaptığı paylaşımda kendilerini ziyaret eden ve taziye dileklerinde bulunan Müslümanlara teşekkür ederek “Bugün katedral cemaatine desteklerini ve korumalarını gösteren Trondheim’daki Müslüman kardeşlerimize içten teşekkürler. Bölünme yaratacak bir tehdit değil !!” ifadesini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu