Yazarlar

Neler oluyor farkında mıyız? | Mustafa Ertuğrul

Hakk’tan kopan karanlığa düşer. Kendini ıslah etmeyen husüf ve kusüf yaşar. Kendi ayıplarımızla meşgul olmaktan daha güzel olan, kendini düzeltme yolu bilmiyorum. Herhalde insan kendi kusurlarını gördükçe güzelleşiyor ve Hakk’a yaklaşıyor. Kendini beğendikçe de asıl özünden uzaklaşıp, çirkinleşiyor.

Günler hızla akıp, varacağı menzile doğru yol alıyor ama kendi başına değil, içinde bizi de götürüyor. Yakın daireden başlayıp uzak daireye doğru kendimi göz önüne alarak bir kaç tahlilde bulunayım.

Bir Gönül eri kendi duruluğuna göre şöyle düşünebilir; Hizmetlerimiz tüm baskılara rağmen, amansız düşmanlara rağmen, içteki nifak çıkaranlara rağmen devam ediyor. Kendi içimde önemli bir muhasebeye sevkediyor. Özüme, asli yapmam gereken işlere dönmeme sebep oluyor. İçimizde en öndekinden, en sondakine kadar, kendimiz olmamız, özümüze dönmemiz için bir fırsat sunuyor. Derinden bir tövbe etmemiz için adeta hayata döndürülmeye çalışan hastaya verilen elektro-şoklar gibi musibetler üst üste veriliyor. Ve öyle ya da böyle bu şoklarla biz çok daha zinde bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Şu anda çözülmez gibi görünen düğümler aslında yavaş yavaş çözülüyor. Ama kuruyan ağaçlar baharı duyamazlar.

Bir  aydının dediği gibi ; Hizmetin en büyük gücü, insan sermayesidir.  Müsseseler kapıtılsa da ,insan için yaptığı yatırımlar en kalıcı eserlerdir. Bu sermaye şu anda dört bir yana tohum gibi saçılmış durumda. Ve gün geçtikçe görüyoruz ki, Hizmete gönül veren insanlar bunca yıl Hizmetin  büyük özverisine vefa ile mukabele etme yolunu seçiyorlar.

İçimizdeki küskün, dargın, ümitsiz , karamsar insanımız, dostlarımız dinledikleri, okuduklarının tesiri ile bir daha bir şeyler düzelmez, sevk ve idarede olan insanlarla bu iş bir yere varmaz diye düşünüyor olabilirler.

Bu noktada şunu hatırlamakta fayda var; Gülen Hocaefendi’nin hayatta olması çok büyük bir ümit ve güç kaynağı. İkincisi sosyal medya, Hizmet’in aynası değil ,hayatın içine baktığınızda, itimat ettiğiniz insanlarla görüştüğünüzde, bulunduğunuz yerde varsa Hizmet müesseselerini ziyaret ettiğinizde, şevkle çalışan, gayret eden arkadaşları göreceksiniz. Sosyal medyada da, insan hakları ihlallerini dünyaya anlatan hesapların haberleri, bir nefes hükmünde. YouTube yayınları yapan ,mütevazi ama etkili çok sayıda çalışmalar var. Birçok ülkede, sırf müesseler zarar görmesin diye yayınlanmayan çok sayıda başarılı, özverili hizmetler, çalışmalar devam ediyor.

Bu dönem zorla da olsa, birey olarak kendini çatlatırcasına sancılarla çok istidat ve kabiliyetlerin meyveye durduğu bir dönem. Sancı büyük ama doğum da büyük olacak. Bireylerin , evrensel ahlaki değerleri benimseyerek, ama Hizmetin tüm evrensel insanlık kalesini inşa misyonuna sadık kalarak, bulunduğu kültür ve toplumlara önemli açılımlar sağlayacağı sihirli ve sırlı bir devran yaşıyoruz.

Hizmetten | M. Ertuğrul İncekul

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu