Haber

NBA yıldızı, insan hakları aktivisti Enes Kanter Freedom: Tenkil Müzesi projesi insanların kalbine dokunuyor

Tenkil Müzesi Derneği, 100’den fazla ülkeden yaklaşık 7 bin 500 yayıncı ve 400 bin ziyaretçinin buluştuğu Frankfurt Kitap Fuarı’na katılarak önemli etkinliklere ev sahipliği yaptı. NBA yıldızı ve insan hakları aktivisti Enes Kanter Freedom, bir gününü Almanya merkezli Tenkil Müzesi Derneği (Tenkil Museum e.V.) Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki etkinliklerine ayırdı.

Türkçe ve İngilizce canlı yayın, röportaj ve basın toplantılarına katılan Kanter, Türkiye’de yaşanan insan hakkı ihlalleri başta olmak üzere dünyanın 50’den fazla ülkesinde yaşanan zulümlere dikkat çekti.

‘’TENKİL MÜZESİ’Nİ AMERİKA’YA, SENATO’YA KONGRE’YE SERGİ AÇMAYA DAVET EDİYORUM”

Kanter, “Frankfurt’a gelmemin asıl sebebi Tenkil Müzesi. Sürekli araştırıyordum. Tenkil Müzesi projesi Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini, konuyu bilmeyen insanların kalbine dokunabilecek en güzel projelerden biri.” değerlendirmesinde bulundu. Enes Kanter, müzenin Türkiye’deki insan hakları ihlallerini tüm dünyaya duyurma konusunda önemli bir iş yaptığını vurgulayarak Tenkil Müzesi Derneği’ni ve sergisini; ABD’de Kongre, Senato, spor ve sanat dünyasına da sesini duyuracak şekilde sergi yapmak için davet etti. ‘Bu hikayeleri bütün dünyanın duyması lazım’ diyen Kanter; ‘Sizler beni Frankfurt’a davet ettiniz, ben de sizleri Amerika’ya davet ediyorum inşallah’ ifadelerini kullandı. Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Kara ve Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Açıkkollu dernek adına aktivist Enes Kanter Freedom’a katkılarından dolayı bir teşekkür plaket takdim etti.

Kanter, gazeteci İrfan Galip Dumlu ile birlikte kapatılan Kanaltürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros’un youtube kanalında, Uluslarası Gazeteciler Derneği’nden (IJA) gazeteci Yüksel Durgut, Bold Medya’dan Fuat Karazeybek ile Bold Medya, IJA VE Tenkil İnstagram hesaplarında yapılan yayınlara ayrı ayrı konuk oldu. İngilizce bir basın toplantısı düzenledi. Ayrıca Almanya’nın en büyük podcast yayıncısı dedektorfm’de yayıncı Christian Bollert’in konuğu oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu