Yazarlar

“Moralini yüksek tut ablacım..” | Şemsinur Özdemir

Böyle diyordu ablası,  telefonda ağlayan sesini duyduğumuz Arzu Nur Özkan’a..

8 aylık hamile, 6 aydır tutuklu gencecik bir kadın. Ağlayan sesi dört duvarın, demir parmaklıkların dikenli tellerin dağların ardından evlerimize doluyor.

Yaşadığı zor şartları anlatırken O ağlıyor, binlerce kilometre ötelerde bizler ağlıyoruz..

Doktorların ilgisizliğini, duyarsızlığını, 7 aylık hamile haliyle hastaneye gidip gelirken maruz kaldığı sıkıntıları, halen kelepçe takılarak ‘bir kafes içinde’ sürüklendiği yolları..

“Artık hastaneye gitmek istemiyorum, öleceksem öleyim” diyor çaresizlik içinde..

“Moralini yüksek tut ablacım”

Sadece Arzu Nur Özkan’a değil, yıllardır zulmen cezaevlerinde tutulan bütün masum hizmet gönüllülerine bu söz aslında..

Sebeplerin sukut ettiği, gecenin en karanlık ânı olduğunu düşündüğümüz zamanlarda bile hep bunu dedik, sevdiklerimize, yakınlarımıza, kardeşlerimize..

“Moralini yüksek tut ablacım”

Biz dışardayız belki, siz içerde.. fakat bizim için de dışarısı eskisi gibi değil.. siz ‘kapalı’da, biz ‘yarı açık’ cezaevinde.. dışarda da içerde de, türlü sıkıntılarla, maddi manevi imtihanlarla karşı karşıya kalıyoruz.. bazen başka birine, bazen içimizden kendimize aynı şeyi söylüyoruz..

“Moralini yüksek tut ablacım..”

Çünkü her ne olursa olsun, biz hâlâ ablayız, âbiyiz birbirimize, hâlâ mü’min kardeşiz..

Bazen veren el’iz, bazen alan el..

Bazen ekmeğini paylaşan el, bazen şefkatli sıcağını..

Ve en nihayetinde her birimiz göklere açılan ellerden, duaya durmuş dillerden, mahzun gönüllerden ibaretiz artık..

Devrin zalimlerini, her olup biteni gören, her iniltiyi duyan kırık kalplerin perdesiz ulaştığı Sonsuz Kudret ve Rahmet sahibi Allah’a havale etmedeyiz.. ve her bir masum, mazlum, sesi dört duvar ardında kısılmış masumlar için ‘ses olma’ çabasındayız..

Moralini yüksek tut ablacım..

Hani o Sevr sultanlığında âlemlere rahmet sevgili Peygamberimiz, dostu Ebu Bekir’e “la tahzen, innallahe maâna” diyordu ya.. “Tasalanma, üzülme Allah bizimle beraberdir..”

İşte bugün aynı manada bu söz, bütün mazlumlara, dünyanın dört bir yanında sıkıntı içinde bugünlerin geçmesini, sahili selamete çıkmayı bekleyenlere, gaybubet evlerinde, mülteci kamplarında çile dolduranlara, kendi vatanında ‘parya’ muamelesi görenlere, dört duvarın dikenli tellerin demir parmaklıkların ardında tutulan hürriyeti gasp edilmiş masumlara hitab ediyor..

Moralini yüksek tut, kendini bırakma, ümid etmekten vazgeçme.. !

Üzülme, Allah bizimle beraberdir..!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu