Hikayeler

Meriç’te vefat eden Akçabay ailesi ve tüm muhacirler anısına: ADI HİCRET…

Beyaz Sayfa Youtube Kanalı’nda, bu hafta ‘Adı Hicret’ yorumuyla izleyicilerinin karşısına çıktı. Yorumda, bu acıları yaşayan farklı bölgelerden, binlerce insan ve aileden biri olan “Murat Akçabay” ailesinin şahsında, Hicret etmek zorunda kalanların halini anlatan bir şiir. Söz ve yorumunu Şair Erhan Bozkurt’un yaptığı bu haftaki yayında, Meriç’te hayatını kaybeden Akçabay ailesini ve diğer muhacirleri işledi. AKP zulmünden kaçan Öğretmen Hatice Akçabay üç oğluyla Temmuz 2019 yılında Meriç’te boğularak vefat etmişti. Sağ kurtulan Murat Öğretmen, o anı ‘mahşer gecesi ’ olarak niteleyerek, gözyaşlarını boğulmuştu.

 

O GECE MAHŞER GİBİYDİ

Murat Akçabay ve Hatice Akçabay, çalıştıkları kurumlar KHK’yla kapatılan iki öğretmen. 15 Temmuz’dan on binlerce öğretmen gibi onların da hayatı altüst oldu. Hizmet Hareketi’yle bağlantıları nedeniyle haklarında arama kaydı çıkartılınca 23 ay saklanmak zorunda kalmışlardı. Endişeleri ikisinin de tutuklanıp, üç çocuklarının ortada kalmasıydı. İşsizlik, çocukları hastalandığında tedavi ettirememe, tüm sosyal haklardan mahrum kalma, dayanılmaz noktaya gelince Türkiye’yi kaçak yollardan terk etme kararı aldılar. 18 Temmuz 2018 gece yarısı Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışırken botları alabora olmuştu.

DÖRT KİŞİLİK AİLEDEN ACILI BİR BABA GERİYE KALDI:

Hatice Akçabay(36), ve üç oğlu Ahmet Esat(6), Mesut(5), Bekir Aras(1) Meriç’in sularında can verdi. Aileden geriye baba Murat Akçabay kaldı. Anne ve iki çocuğun cenazesi bulunurken, Ahmet Esat aradan geçen bir yıla rağmen bulunamamıştı.Büyük trajedinin ilk yılında Murat Akçabay’la kendi ifadesiyle “mahşer gecesini” ve 15 Temmuz’dan beri yaşadıkları ve etrafındaki insanlara yaşatılanlarla süreçti.İşte, Erhan Bozkurt da, bu zor süreçte  yerini yurdunu terk edenlerin Hicret’ini duygusal bir tonla yorumladı.

Kaynak:zamanaustralia.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu