Yazarlar

Kuşlar “cik cik” diye ötmez aslında | Zekeriya Çiçek

Kuşlar “cik cik” diye ötmez aslında “Hak, Hak” derler!

   “Sonsuz merhamet sahibi yaratıcı, bir kuşun tüylü elbisesini hangi kanunla değiştiriyor, yenisini giydiriyor. Her yaptığı işte bir gaye ve hikmet olan sanatkâr, aynı kanunla, hem o aynı kanunla, her asırda dünyanın şeklini değiştirir. Hem aynı kanunla, kıyamet vaktinde kâinatın suretini değiştirir. “(Mektubat sh: 290)

Evet, kuşların elbisesi olan tüyler gerek görünümü gerekse yapı ve işleyişi itibariyle akıllara durgunluk verecek biçimde tasarlanmıştır. Tasarım da mükemmel bir yaratılış ile taçlandırılmıştır. Zira her tasarımın gerçekleştirilmesi aynı zamanda irade ve kudret gerektirir.

Kuşların kanatları su geçirmeyen özel bir yağmurluğu andırır. Tüyler, kuşların su ve ısı kaybını önler. Kuşların içi hava dolu olan kemikleri ve hava keseleri sayesinde uçma işi kolay gerçekleşir. Kuşların havada uçmasını ve süzülmesini sağlayan kanatların birbiriyle olan simetrisi apayrı bir matematiksel hesaplama ürünüdür.

Yumurtadan çıkan bir kuşun çok ince tüycüklerden yapılmış deri örtüsüyle, olgun bir kuşun elbisesi çok farklıdır. Zor hava şartlarına dayanacak tarzdaki kanat tüyleri yükselme, alçalma ve dönme gibi önemli hareketleri o kadar güzel gerçekleştirir ki; adeta her bir tüy dile gelmiş gibi “işte benim bu renkli ve güzel tüyleri üzerime ben kendim takmadım bunları hazır buldum. Bu bana Rabbimin bir ihsanıdır.” diye haykırmaktadır.

Feza boşluğunda kanatsız bir kuş gibi uçan dünyamız, her mevsim ayrı giysilere bürünür. Özellikle kış bitimiyle birlikte baharda gelinliklerini giyen renk renk ağaçlar, göz kamaştırıcı bir görüntüye bürünür. Bu harikuladeliğin ardında gücü ve kudreti sonsuz olan Allah (cc) varlığını hissettirmektedir.

Âlemde aynı kanunla birçok faaliyet gerçekleştiriliyor. Kuşların gelişim dönemindeki elbiselerindeki farklılaşmalar, yeryüzünde dağılmış bitkilerin kışın elbisesini çıkarıp baharda yeni elbiselere bürünmesi de aynı kanun ve kudretle gerçekleşmektedir.

Kuşlar “cik cik” diye ötmez aslında | Zekeriya Çiçek 2

Ayette “Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor? Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir; O her şeye hakkıyla kadirdir.” (Rum Suresi, 30.50.)  Buyruluyor. İşte bu ayetle, şu âlemin ölümüne sebep olacak kıyamet kışının ardından bahar haşri gerçekleşecektir.

Ey Rabbimiz bizleri imanla yaşat, imanla vefat ettir ve imanla haşret.

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu