Yazarlar

Kimlik arayışı | Mustafa Ertuğrul

Kimlik bunalımı ya da kimlik fantezisi diye ele alabileceğimiz bir sorundan, paradokstan, güncel bir problemimizden bahsetmek istiyorum.

Kimiz biz? Ne için yaşıyoruz? Kendimizi nasıl tanımlıyoruz?

Yenilenme Fantezisi isimli başyazıda müellif;

Tarihî tekerrürler devr-i dâimi içinde şimdilerde bir de yanılmalar devr-i dâimi yaşıyoruz. Cihan harbinden sonra, hemen herkes, o güne kadar görüp-bildiğimiz, bilip-tanıdığımız din-diyanet, örf-âdet her şeye nefret duymaya başladı ve yenilik vaat ediyor kuruntusuyla bir kısım fantezi düşünce, hemen herkesin alâka odağı haline geldi. Bu dönemde bilhassa sol ideolojiler, insanlığa yeni bir dünya vaat etme aldatmacasını çok iyi değerlendirdiler. İçinde ezen-ezilen, sömüren-sömürülen sınıfların, dolayısıyla da, kinin, nefretin, kavganın, harbin olmadığı yepyeni bir dünya ütopyasını allayıp-pullayıp propaganda etti ve topyekün yeryüzünü bir başkaldırma arenası haline getirdiler.

Kimliğini unutan, fantezilerin peşine düşen ve boş vaatlere inanıp, heba olan bir nesli resmediyor. Ütopyaların peşine düşen, kendi olamayan, inandığı değerlerden nefret eden, başka kimliklerde huzuru arayan koskoca bir topluluğu, müslüman coğrafyaları anlatıyor.

Günümüze gelirsek ; problemlerimiz daha büyüdü, değerlerimize olan saldırılar daha azgınlaştı, adeta ahir zamanda iman bir kor gibi olacak ,elinizde tutsanız yanacaksınız, atsanız imansız kalacaksınız beyanını yaşıyoruz.

Biz müslümanız ve inandığımız ondan da öte yaşadığımız değerlerle kıymetliyiz. Bununla dünyada bir anlam ifade ediyoruz, çünkü dinini düzgün yaşayan ahlaklı, dürüst ve çalışkan bireyler olarak arz-ı halimiz çok kıymetli. Hristiyan dünyası bizi bu erdemli vasıflarımızla, ama müslüman ve iyi insanlar olarak görmek istiyor. Yoksa yardım yapan, insan hakları savunucusu olan, iş platformları oluşturan, kültürel ve sanat  organizeleri yapan dünya kadar Hristiyan, Budist, Musevi dernek ve gruplar var, ve çok da başarılılar, güçlüler.

Bize müslüman kimliğimizle, Hizmetin temsil ettiği değerlerle dünyada ihtiyaç var, onlar da bunu söylüyorlar. Başka türlü bunca olumsuz örnekler nasıl telafi edilecek ?

Yine aynı başyazının enfes son paragrafı ile bitirelim;

Eğer önümüzdeki yıllarda dünya çapında bir yenilenme söz konusu olacaksa, hiç şüphesiz o, yıllar ve yıllar boyu, çeşit çeşit mağduriyetlerin, mahkumiyetlerin, mazlumiyetlerin bilediği, keskinleştirdiği ve çağıyla hesaplaşmaya hazırladığı şu bizim dünyamızda, İslâm’ın zamanları, mekânları aşan prensipleri ve Kurân’ın her gün biraz daha gençleşen ölümsüz düsturları sayesinde gerçekleşecektir.

 

Hizmetten | Mustafa Ertuğrul  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu