Haber

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Ayşe Özdoğan unutulmadı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, Almanya’nın Aalen şehrinde belediyenin öncülüğünde 7 dernek bir araya geldi. Katılkımcılardan biri de Akademie Derneği oldu. Derneği başkan Mehtap Derin temsil etti. Aalen’in en önenmli STK’larından biri olan Kadınlar Dayanışma Derneği de etkinlikte yer aldı.

Kadına şiddete karşı ortak bir duruş sergileyen etkinlikte, Mehtap Derin’in önerisiyle turuncu kurdelalarla barış ve dayanışma köprüsü yapıldı. Derin etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’de kadnların maruz kaldığı sıkıntı ve şiddete dikkat çekti. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle kadınların daha korumasız hale geldiğine işaret eden Mehtap Derin, yine Erdoğan rejiminin binlerce kadını kanunda suç teşkil etmeyen eylemlerden dolayı hapse attığını ifade etti. Bu kadınlardan birinin 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan olduğuna dikkat çeken Mehtap Derin, ’’Kendi ihtiyacını gideremeyecek durumda olan Ayşe Özdoğan yaklaşık iki aydır hapiste bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolündeki bir öğrenci yurdunda yönetici olmaktan 9 yıl hapis cezası aldı.’’ cümleleriyle yaşanan zulmü anlattı.

Mehtap Derin, Ayşe Özdoğan başta olmak üzere Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddet ve zulmü katılımcıların dinlerken duygusal anlar yaşadıklarını söyledi. Akademie Derneği’nin etkinliğe katılması yerel basında da yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu