Yazarlar

İnfaz | Kısa Cezaevi Hikayeleri

İNFAZ!
15 Temmuz sonrası ilk tutuklananlardan birisi olan Kadir beye gardiyan mazgalın ardından seslenir.
-Kadir  infaza gideceksin hazırlan! Beş dakika sonra alacağız.
Kadir Bey zaten çok narin bir yapıya sahiptir. Günlerdir gözyaşı dökmektedir. Gardiyanın bu çağrısıyla adeta yıkılır. Hıçkıra hıçkıra ağlamaya devam eder. Bir yandan üzerine en güzel elbiselerini giyer. Sonra abdest alıp iki rekat namaz kılar ve koğuş arkadaşlarıyla helalleşir. Beş aydır birlikte kaldıkları arkadaşları onu teskin edemediği gibi onlarda ağlaşmaktadır.
Az sonra gözü yaşlı Kadir Bey’i alıp götürürler gardiyanlar. Aradan bir süre geçer koğuştaki herkes pür telaş içindedir. Koğuş arkadaşları dualar okur ve merakla haber beklerler.
Derken, elinde bir tomar kağıtla gardiyanlar geri getirir Kadir Bey’i. İnfaz denen şey meğer mahkeme ile ilgili evrakların imza karşılığı teslim edildiği cezaevi bölümüymüş. Kadir Bey pür heyecan koğuşa girer arkadaşlarıyla sarılır. Sevinç gözyaşları dökülür göz pınarlarından. Durumu anlatır arkadaşlarına ve hızlı hızlı kendisine teslim edilen “iddianameyi” açar okur. Mutluluğu çok kısa sürer Kadir Bey’in. İddianamede atfedilen suçların karşılığı “iki kez müebbettir.”
Fakat ne mümkündür onun gözyaşını dindirmek. Herkes şaşkındır, günler gözyaşıyla geçer Kadir Bey’in. Aylar sonra mahkeme günü gelir çatar. Kadir Bey, ailesi, arkadaşları acı ve ızdırap dolu günler geçirir. Mahkeme görülür. Mahkemede Kadir Bey’in masumiyetine karar verilir ve tahliye edilir.
Kadir Bey’de keder biter.
Kaderdir diyerek sabreder Kadir Bey.
Hani, “kadere iman eden kederden emin olurdu” Kadir Bey!
Keşke her şey kitaplarda yazdığı gibi kolay olsa.
Ne zormuş öyle değil mi kitaplardakini yaşamak!

Hizmetten | Zeki Gül

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu