İmam Shamsi Ali: Hizmet hareketi, islamiyet’in özünü temsil ediyor

Yazar Editör

 

“Hizmet Hareketi, çevresindeki insanlarla birlikte çalışarak, insanlığa hizmet etme yoluyla Allah’a hizmet ederek, gerçekten, İslamiyet’in özünü temsil ediyor.”

“ “Men selimel müslimune min lisanihi veyedihi.” “Müslüman, elinden ve dilinden müslümanların emin olduğu kimsedir.” Hizmet’in insanlara sunmuş olduğu eğitimin işte bu olduğunu düşünüyorum.”

“Dinler-arası diyalog İslam’ın temel bir öğretisidir, İslam’ın özünde yatan bir prensiptir. Kur’an-ı Kerîm’de geçen ayetin manası çok açıktır. Allah der ki, “Biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” ”

“Belli bir anlayışı oluşturduktan sonra, şefkât ve merhamete geçebilir, bir sevgi inşaa edebiliriz. Birbirimizi sevip, birbirimize saygı duyabiliriz.”

“Hizmet’in, Müslümanlara hizmet ederken, aynı zamanda, gayri-Müslimlere de hizmet etmesi gerekiyor. Bu hizmet sayesinde, İslam’ın yalnızca belli insanlarla sınırlı olmadığını ispat ediyor. İslam tüm insanlık için vardır.”

İmam Shamsi Ali: kimdir

İmam Shamsi Ali New York şehrinde yaşayan bir imam ve Jamaika İslam Merkezi’nin yöneticiliğini yapıyor. Lisans eğitimini İslamabad-Pakistan Uluslararası İslam Universitesi’nde tefsir üzerine tamamladı, ve aynı üniversitede, Karşılaştırmalı Dinler üzerine Master yaptı.

2006 yılında, New York dergisi tarafından, New York şehrinde yaşayan 7 Etkili Dinî Liderlerden biri olarak seçildi. Ürdün ve Georgetown Universitesi’ndeki Royal İslamî Strateji İnceleme Merkezi tarafından, 2009 ila 2012 yılları arasında Dünyadaki En Etkili 500 Müslümandan biri olarak seçildi.

Kaynak:Spectra Media Tv | 09.06.2014

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...