Yazarlar

Elveda Halil Hocam | Üsame Işıl

1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandığımda tanıdım. Şimşek gibi bakan gözlerinin arkasında sevgi dolu yüreği nüktedan sözleriyle beni cezbetmişti. Fakülteye yakın Köşe camisinin imamıydı. Kaldığı öğrenci evi de yine o bölgede gece gündüz hizmet eden kutlu evlerden biriydi.
Hatırladığımda -teşbihte hata olmaz- bu zamanın sahabileri diye aklımdan geçiririm Halil hocamı ve onun hizmetten olan sınıf arkadaşları Ahmet Kurucan, Cuma , Kamil , İbrahim abi rahmetli Mesut abi ve diğerlerini… Bir araya geldiklerinde birbirleriyle olan sohbetleri gülen gözlerini hiç unutamam.
Ben hizmeti lise yıllarından tanıdığım için Halil abi ve diğer abiler neler yapmamız gerektiğini nasıl hizmet etmemiz gerektiğini hem öğretir hem de gösterirlerdi. Her hafta bir camide cuma günleri vaaz eder namaz kıldırır bizleri de adeta staj yapmak için yanlarında götürürlerdi .
Pek çok zaman köşe camiinde cuma namazı kıldığımızdan Halil hocamın defalarca hutbesini vaazını dinlemek nasip olmuştu. Onun hutbenin sonunda Anadolu lisesinden cuma namazına gelen gençlere özel olarak zaman ayırıp hitap etmesini aklımdan çıkaramam. Kaldığı eve yakın Beytü’ş Şebap adı verilen bir evde onların döneminde Cuma abi ev abimiz olduğu için sık sık bir araya gelirlerdi. Doyamazdım tatlı sohbetlerine arkadaşlıklarına. Mezun olduktan sonra bir daha görmek nasip olmayan kara kaşlı kara gözlü Cuma abimi, Ahmet Kurucan abimi, Halil hocamı ve diğerlerini hep özlemle hasretle hatırlarım.
İki binlerin başında Ankara’ya ziyarete geldiğinde Kamil abim arayıp sorumlusu olduğu derneğe davet etmiş ve en son orada yüz yüze görüşmek nasip olmuştu.
Halil hocamla Twitter’da yazışırken Erzurum mahallesinde yaptığım derslerde aldığım hazzı hiçbir yerde almadım diyerek sohbet grubumuzu yad etmişti.
Halil hocam çok zeki, nüktedan, lafı tam da gediğine sokan onurlu kişilikli bir insandı. Bir arkadaşıma Halil hocamın selamı var dediğimde; Nasrettin Hoca’nın mı diye karşılık vermişti.
İmamlığın hocalığın hakkını veren onun bir peygamber görevi olduğu şuurunu her an taşıyan bir insandı. Ülkemizde imamlarla ilgili anlatılan fıkralara asla tahammül etmez anında nükteli bir şekilde cevabını verirdi.
Halil hocam ve onların dönemindeki abiler örnek insanlardı. Bu zamanın sahabi ruhlu yıldız insanlarıydı. Ben de Hz. Ömer (r.a) efendimizin Hz. Ebubekir (r.a.)’in arkasından söylediği gibi diyorum. Geride yaşanmaz bir hayat bıraktınız hocam.
Üstadımız Bediüzzaman’ın kendisi için söylediği gibi sizin de ölümünüz de hayatınız gibi hizmet etti. Dualarınızla, Yasinlerle, Hatimlerle özellikle Amene’r Rasulü okunması konusunda yaptığınız tavsiye ve öğütlerle öyle çok insanın yüreğine hayatına dokundunuz ki arkanızdan gözyaşları sel oldu Halil hocam…
Kıymetli abim değerli Halil hocam Rabbim sizi rahmetiyle sarmalasın İnşallah. Bizler, sosyal medyada sizi seven takipçileriniz abiliğinizden, hocalığınızdan rehberliğinizden memnunduk Allah da sizden razı olsun. Mekanınız Firdevs cenneti olsun. Rabbim sizi Sevgili peygamberimize komşu eylesin ve Cemalullahı müşahede ile şereflendirsin. Eşinize kızlarınıza ve bütün sizi seven kardeşlerinize sabırlar versin… Güle güle yolunuz açık olsun Halil hocam.

Hizmetten | Üsame Işıl

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu