Yazarlar

Dikkat : SON KAMPANYA (Şevval Orucu) | Muhammet Aydoğmuş

 

Rabbimiz kullarını bağışlamak,yüklerini hafifletmek ve onları az amellerle çok sevaplara ulaştırmak için önümüze fırsatlar imkanlar vesileler sunmuştur.

Kula düşen görev bu imkanları bu fırsatları zamanında çok iyi değerlendirmektir. Çünkü bazı fırsatlar zamanla sınırlıdır. Namazın,ramazan orucunun,hac ibadetinin belli bir zamanı olduğu gibi bazı İlahi lütuf ve fırsatların da belli bir zamanı vardır onları iyi değerlendirmek gerekir.
Şevval orucu da bu önemli fırsatlardan birisidir.

Sevgili Peygamberimizi Medine de evinde ilk misafir eden ve İstanbul’umuzun aziz misafiri Eba Eyyub el Ensari hazretleri Peygamberimizden şu hadisi,müjdeyi bizlere aktarmıştır: “Her kim ramazan orucunu tutar sonra Şevval ayından da altı gün daha eklerse oruç tutarsa bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur. “ (Müslim Sıyam 204,Tirmizi Sıyam 53, ebu Davud savm58,İbni Mâce Sıyam 33)

Bazı İslam âlimleri bu hadisi şöyle açıklarlar: Allah Kur’an’da şöyle buyuruyor: her iyilik her ibadet en az bire on olarak karşılık görür. Buna göre Ramazan’da 30 gün oruç tutan bir kimse bire on olunca 300 gün oruç tutmuş oluyor.Şevvalden altı gün daha tutunca 60 oluyor,toplam 360 oluyor böylece bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap kazanıyor.
Şevval ayı 13 Mayıs ile 10 Haziran tarihleri arası oluyor bu tarihler arasında Şevval orucunu tutmak gerekiyor.

Şevval orucu ardarda tutulabileceği gibi farklı günlerde de tutulabilir.
Ramazan bayramı sonunda tutulan Şevval orucu fırsatını kaçırmamak için gayret etmeliyiz.
Allah dostları ve kâmil müminler Cenabı Hakk’ın önlerine koyduğu fırsatları,ahiret ticareti adına ebedi hayatları adına çok iyi değerlendirmişler hassas davranmışlardır. Çünkü bu ömür ve fırsatlar insana bir kere veriliyor ve tekrarı olmuyor.
Beş yüz milyon euroya alacağınız bir daireyi size bin euroya verseler,böyle bir kampanya olsa bu fırsatı kim kaçırmak ister. İşte Cenabı Hakk’ın ilahi kampanyaları da böyle fırsatlardır.
Az emekle az sermaye ile çok büyük kârlı ticaretler yapma fırsatı.

Rabbimiz bizleri uyanık ve dikkatli,şuurlu yaşamaya muaffak kılsın.

Hizmetten | Muhammet Aydoğmuş

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu