Clavis e.V. Çocuk Korosu Kilisede Şarkılarla Barış Mesajı Verdi

Yazar Editör

Almanya’nın NRW eyaletinde bulunan Velbert şehrinde faaliyet gösteren Clavis e.V. Derneği gönüllüleri Noel’de Christuskirche Velbert Kilisesi cemaatini yalnız bırakmadı. Korona nedeniyle iki yıl ara verilen etkinlikler bu yıl yeniden gerçekleşti.

Christuskirche Velbert Kilisesi’ndeki cemaat salonunda farklı din mensuplarının katıldığı kutlamada birlik ve beraberlik mesajları verildi. Dernek başkanı Fikret Doğan, yaptığı konuşmada; “Özellikle günümüz dünyasında birbirini tanımak ve diyalog içerisinde bulunmak, hoşgörü ve barış içinde bir arada yaşamanın önemli bir ön koşuludur. Herkesi kendi konumunda kabul etmek bizim temel değerlerimiz arasında yer almaktadır” dedi.

Christuskirche Velbert Kilisesi’nden Papaz Martin Schmerkotte de yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘’Farklı dinlere mensup olmamıza rağmen Noel programları ya da iftar programlarında bir arada olmak beni çok mutlu ediyor. Biz burada İslam’da Hz. İsa ve Meryem annemizin önemli insanlar olduğunu öğrendik. Burada birlikte gerçekleştirdiğimiz iftar programlarında da Hz. Muhammed’i de tanıma ve öğrenme imkanımız oldu. Çok sayıda ortak noktalarımız var. Bunları gözeterek ilerde birlikte çok daha büyük programlar gerçekleştirebiliriz.’’

Yaklaşık 80 kişinin katıldığı organizasyonda misafirlere Anadolu mutfağından lezzetler ikram edildi. Clavis e.V. çocuk korosunun seslendirdiği barış mesajları içeren şarkının ardından enstrümantal bir müzik dinletisi de gerçekleştirildi. 15 yaşındaki öğrencilerden biri “ney” üfledi. İlk defa ney dinleyen farklı din mensupları neyin dinlendirici sesinden çok etkilendi. Ney ve Mevlana’nın birleştirici felsefesi hakkında da kısaca bilgi verildi. Sunum yapan öğrencilerden birisi: ‘Bugün burada Mevlana ile birlikte anılan enstrümanı, neyi dinlerken sanki onun sofrasında oturuyor gibiyiz. Farklı dinlerden, farklı inanç ve kültürlerden bir araya geldik. Fakat aynı masanın etrafında barış ve kardeşlik içerisinde oturabiliyoruz.’ dedi.

Clavis e.V. Almanya’nın NRW eyaletinde Velbert şehrinde 2015 yılında kuruldu. Kuruluşundan günümüze birçok kültürel, sanatsal ve eğitim projeleri gerçekleştirdi. Ayrıca diyalog ve entegrasyon projeleriyle de ön plana çıkan Clavis e.V. özellikle kadınlar ve çocuklar için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...