Yazarlar

Çiçekler hep koklanmaz ki ! | Zekeriya Çiçek

“ Bu çiçek kimin imzası ise, kimi sapsağlam gösteriyorsa, kimin mührü ve kimin nakışı ise, elbette bütün bir zemin üzerindeki o çeşit çeşit çiçekler, O’nun mühürleridir, sağlam işaretleridir. “(Sözler sh: 682)

Çiçekler, rengârenk halleriyle Cenab-ı Hak’tan (cc) insanlığın nazarlarına arz edilen tefekkür nakışlarıdır. Şu bir gerçektir ki, tüm çiçekli bitkilerin kendilerine mahsus çiçekleri vardır. Çiçekler, meyvelerin meydana gelmesi için zorunludur. Bahar çiçeklerinin her birinde, güz mevsiminde hasat edilecek meyveler saklıdır.

Toprağın sinesine tohum olarak atılan bir bitki, öncelikle orada çimlenir. Zamanla yapraklanır ve çiçeklenir. Belli bir dönem sonra da meyve verir. Aynı bitkiye ait bir tohumun zemin yüzünün her yerinde aynı şekilde çimlenip aynı tip yapraklanması, çiçeklenmesi ve aynı renk ve kimyasal içerikte meyve oluşturması sanatkârının aynı olduğunu gösterir. Zemin yüzünün toprağındaki atom zerreleriyle tohumlar arasındaki ihtiyaç düşünüldüğünde her ikisinin de aynı güç ve kudret tarafından yaratıldığı anlaşılır.

Üstadımız (ra) kâinatta varlığını gösteren tek bir gücün olması gerektiğini şu ifadelerle açıklar:

“Bu kâinat öyle bir tarzda yaratılmış ki, bir çekirdeğin yaratılması için, bir ağacı yaratabilecek bir kudret lâzımdır. Ve bir ağacı yaratabilmek için de, kâinatı yaratabilecek bir kudret gerektir. Ve kâinat içinde parmak karıştıran bir ortak bu­lunsa, en küçük bir çekirdekte de hissedar olmak lâzım gelir. Çünkü o, onun numunesidir. O halde, koca kâinatta yerleşmeyen iki rububiyet bir çekir­dekte, belki bir zerrede yerleşmesi lâzım gelir. Bu ise, gerçekleşmesi mümkün olmayan ve hak olmayan hayallerin en manasız ve en uzak bir muhalidir.”

Mühürler belli bir raporu ya da bilgiyi tasdik etmede kullanılır. Aynı nakışlarla süslenmiş bir sanata sahip varlıklar, zemin yüzünün her tarafına yayıldığına göre, bu sanatın aynı sanatkârın mührü olduğunu gösterir. İnsan başta olmak üzere aynı tür canlı ve cansız varlığın üzerinde sikke ve mühür aynıdır.

Çiçekler hep koklanmaz ki ! | Zekeriya Çiçek 2

Ey varlığın üzerinde birbirinden  muhteşem sanatının güzelliklerini bizler için sergileyen Rabbimiz, senin bizlere bahşettiğin bu muhteşem sanatlarını bedavadan kullanıp ta seni tanımak istemeyen, göremeyen gözlere ne yazık!

Hesabın sıcaklığını duyunca “keşke, şu rezilliğe bedel toprak olsaydım keşke” diyecekleri o hesap gününde sana inanmayanların akıbetleri ne acı!

Ey Rabbimiz sen bizi, seni sevenlerden ve senin sevdiklerinden eyle…

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu