Çeşitlilik Evi’nin Açılışına Gelen Norveçli Başkan: ‘Size Teşekkür Etmek Yetmez’

Yazar Editör

ÖZKAN TOSYALI | OSLO

Norveç Hizmet Hareketi kuruluşlarından Mangfoldshuset (Çeşitlilik Evi), Trøndelag Eyalet’indeki ofisi için resmî bir açılış programı düzenledi.

Açılışa Trøndelag Eyalet Valisi Morten Wolden, Trondheim Belediye Başkanı Rita Ottervik, yaklaşan belediye seçimleri öncesi İşçi Partisi (AP) adayı olan Emil Raaen, Sosyalist Sol Parti (SV) adayı Mona Berger, Sol Parti (V) adayı Erling Moe, Sağ Parti (H) adayı Kent Ranum ve Hristiyan Halk Partisi il Başkanı Geirmund Lukke ile şehrin önde gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Açılışa ulusal ve yerel medyanın ilgisi de yoğun oldu.

Norveç’te Hizmet Hareketi gönüllülerinin, şehrin sosyal ve kültürel hayatına katkı amaçlı faaliyetleri ülkenin her köşesinde yoğun bir şekilde devam ediyor.

Norveç’teki resmi kurumların yanı sıra gönüllü kuruluşlarla da işbirliği içerisinde çalışmalar yürüten Hizmet gönüllüleri, bu çalışmalarını kurdukları dernekler aracılığı ile hayata geçiriyorlar.

Göçmenlerin entegrasyonuna yönelik projelerde yer alan Mangfoldshuset Trøndelag’ın açılışında konuşan Trondheim Belediye Başkanı Rita Ottervik, karşılıklı anlayış ve birlikteliği güçlendirmenin önemine dikkat çekti. Ottervik konuşmasında, “Biz yerine onlar demekten ziyade, bir ‘biz’ oluşturmak her zamankinden daha önemli hale geliyor. Topluluk ve kültürler arası anlayışı güçlendirmeliyiz. Bu, Mangfoldshuset Trøndelag’ın önemli bir rol oynamasını sağlıyor. Bu bina, şehirde yaşayan tüm insanlar için adeta bir ev haline geldi. Mangfoldshuset, birlikte hareket etmenin ve birlikte üretmenin en güzel örneklerinden biri. Bugün burada şahit olduğumuz üzere bir çok farklı kuruluş bu çatı altında ortak değerleri yükseltiyor. Bu çok kıymetli. Bugün sadece sembolik bir kurdele kesiliyor. Mangfoldshuset zaten açıldığı günden beri bir çok insan ile etkileşim halinde. Size teşekkür etmek yeterli olmaz. Size şehre özel bir hediye getirdim” diyerek günün anısına hazırlattığı dekoratif porseleni takdim etti.

Derneğin yeni Hizmet binası açılış programında konuşan Mangfoldshuset Trøndelag müdürü Ahmet Karais, “Bu kurumda sıcak ve kapsayıcı bir ortamı kutluyoruz. Gönüllü yürekleri kutluyoruz. Tüm bu iyi insanlar şehrimizin ve Norveç’in yararına dayanışma sağlamak için zaman ayırıyorlar. Gönülden gelen gayret ücretsiz olmasına rağmen altından daha değerlidir” dedi.

Karais konuşmasının devamında, “Trondheim’daki Çeşitlilik Evi, dünya çapında farklı kültürler ve milletler arasında anlayış, işbirliği ve kapsayıcılık sağlamak için başarılı bir model olarak öne çıkmaktadır. Norveç Hizmet Hareketi’nin öncülüğünde kurulan ve geliştirilen bu ev, gelecekte benzer projeler için bir örnek ve ilham kaynağı olarak hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile dernek binasının açılışı gerçekleştirildi.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...