Yazarlar

Cam parçaları ve su damlacıkları | Zekeriya Çiçek

  “ Eğer, her şey kudretin gerçek kaynağına verilmezse, bir tek Allah’ın yerine, sınırsız, belki kâinatın zerreleri sayısınca ilahları kabul etmek gibi, yüz derece akıldan uzak bir akıl dışılığı kabul etmek gibi bir deli saçmalığına düşmek gerekir.” (Sözler sh: 297)

        Bir nehirdeki su zerrelerinin üzerinde güneş ışınlarının tecelli etmesi sonucu parlak ve ışıltılar şeklinde görülür, ama az sonra nehrin gölge olan kısmına gelen o su zerrelerinde o ışıltılar meydana gelmez. Demek ki o ışıltılar su zerrelerinin kendisinden kaynaklanmıyor.

Aynen böyle de, zerrelerde görülen şuurlu faaliyetler de, zerrelere verilmeyecek kadar ilim ve irade gerektirir. Zerreler kendi üzerlerinde böyle bir ilim ve iradenin tecelli ettiği sınırsız bir kaynaktan bu şuuru almalıdır. Zerrelere ilahlık verilemeyeceğine ve zerre sayısınca ilah olması düşünülemeyeceğine göre zerreleri kontrol altına alıp onlara şuurluca iş yaptıran tek bir ilah olması iktiza eder.

Küçük bir köyün bile idaresine iki kişi karıştığı farz edildiğinde o köyde ne tür karmaşıklığın görüleceği malumdur.

Bizim yaratıcımız ve tasarlayıcımız ve bizi adeta bize hediye veren Cemal sahibi, eşi benzeri olmayan ve yaptığı hiçbir işte abesiyet ve uygunsuzluk olmayan Cenab-ı Hak (cc) olup o her şeye kadirdir. Yıldızların tümü teki kadar kolaydır. Tek bir papatya tüm papatyalar kadar kıymetlidir. Devekuşu yumurtası ile minicik bir balık yumurtası kudretine nispeten aynıdır.  Ona hiçbir şey ağır gelmez. Hiçbir şey kudret dairesinin dışında tutulamaz.

Allah’ın (cc) kudretine zerreler de yıldızlar da aynıdır. Küçücük bir atom ve onun yörüngesindeki elektronların hikmetli hareketi ile güneş sisteminin gezegenlerini döndüren güç aynı güçtür. Küçücük bir sineğin kanatçıkları üzerindeki sanat, koca bir kartalın kanatlarından daha bir sanatlıdır. Zira bir metrelik bir gümüş üzerine fatiha suresinin işlenmesiyle, beş santimlik bir gümüş üzerine aynı hat sanatının işlenmesi aynı değildir. Aynen bunun gibi sineğin kanadının nakşı ile kuşun kanadının nakşı kıyaslansa sinek kanadının daha bir ince nakışla bezendiği ayan beyan görülecektir

Cam parçaları ve su damlacıkları | Zekeriya Çiçek 2

“ De ki: O, Allah’tır. Tekdir. Allah Sameddir. Ne doğdu, ne de doğuruldu. Ne de herhangi bir şey O’na denk oldu.” (İhlas)

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu