Çağlayan Dergisi Aralık Ayı Başyazısı: Şeytan ve Çağdaş Takipçileri

Yazar Editör

Çağlayan Dergisi aralık ayı sayısı yine dopdolu bir içerikle yayınlandı. Bu ayki başyazının konusu; rahmetin nasipsizleri olarak nitelenen ‘şeytan ve çağdaş takipçileri.’ Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin kaleme aldığı makalede Hazreti Adem’den günümüze şeytan ve takipçilerinin nasıl hep iyiye güzele savaş açtıkları anlatılıyor.

‘’İnsanoğlu bu muzır mahlûku ilk defa Hazreti Âdem’e secde hâdisesinde Allah’a başkaldırmasıyla tanısa da bu bahtsızın sergüzeşti, -Allahu a’lem- iç problemleri ve düşünce çelişkilerine bağlı olarak çok daha eskilere dayanmaktadır. ‘’ denilen yazıda ‘’o, tabiatındaki potansiyel kıskançlık hissi, aldatma cibilliyeti, benlik duygusu, isyan ruhu ve şöhret zaafıyla günümüzdeki takipçileri gibi isyan ahlâkıyla sürekli köpürüp duran, fesada kilitlenmiş, bayağılardan bayağı bir varlıktır.’’ vurgusu yapılıyor.

Makalenin bir başka bölümünde ise şeytanın takipçilerinin ve fitne örgütlerinin mecazen şeytan kabul edildiğine dikkat çekiliyor.

‘’Bu itibarla da, insanlara karşı ve hususiyle de ehl-i imana karşı kin ve nefret taşıyan, onları baştan çıkarmaya çalışan, yer yer bir kısım zayıfların hayvanî hislerini tetikleyerek bunları bohemliğe sürükleyen, kendi gibi düşünmeyenlere saldıran, yerinde kargaşa çıkarıp genel havayı geren ve değişik kesimleri karşı karşıya getiren, her zaman nifak ve şikak peşinde koşan, Kur’an ifadesiyle, mü’minlerle bulunduklarında onlardan görünen, radikal küfür babalarının yanlarına döndüklerinde de gerçek düşüncelerini ortaya koyan bu tür fitne örgütleri ve şeytan aveneleri de mecazen şeytan kabul edilegelmiştir ki, Kur’ân’ın شَيَاطِينَ الْإِنْسِ وَالْجِنِّ (En’âm sûresi, 6/112) ayetinde deşifre ettiği insî şeytanlar da işte bunlardır.

Başyazının tamamını ve yayınlanan diğer makaleleri Çağlayan Dergisi Aralık sayısında bulabilirsiniz.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...