Yazarlar

Bütün bir varlıkla dost olmak | Zekeriya Çiçek

RABBİMİZİN FERD İSMİNİN TECELLİSİYLE BÜTÜN BİR VARLIKLA DOST OLMAK

 

“Zeminin ve baharın yüzünde o kadar parlak bir halde Allah’ın (cc) birlik mührü ve Ferd isminin etkisi görünür. Dolayısıyla, zeminin yüzündeki canlı türlerinin tüm bireylerinde gücü ve kudreti sonsuz olan ilahi manalarla o canlılarla idare etmeyen, tamamını birden görmeyen, bilmeyen ve icat etmeyen bir zat, icatla ilgili olarak hiçbir şeye karışmadığını ispatlıyor.

Bunun da göstergesi şudur: Zeminin yüzündeki madenlerin, su, hava ve toprağın ve cansız varlıkların oldukça düzenli, fakat zamanla açığa çıkacak gizli delilleri vardır. Tüm bunlar bir tarafa, yalnız iki yüz bin (şu anda milyonlarca) hayvan türünün ve iki yüz bin (şu anda milyonlarca) bitki türünün süslü iplerle dokunmuş nakışlı delillere bakmamız gerekir.

Bahar mevsiminde, zemin yüzünde, birbirini bu kadar çok canlı birbirini tamamlar eksiğini giderir. Bununla birlikte, ayrı ayrı hizmetleri, rızıkları ve cihazların hiçbirisi görevini şaşırmamaktadır. Bu canlıların ihtiyaçlarını yanlışlık yapmadan, bu denli karışıklık içinde her şeyiyle birbirinden ayırarak, gayet hassas bir ölçü ve tartıyla, her birine gerekli olan ihtiyaçları hiç zorluk çekmeyip tam zamanında, umulmadığı yerden verilmektedir.

Gözümüzle görülen ve zeminin simasında sergilenen bu durum Allah’ın (cc) birlik mührünü en güzel biçimde ispat eder. Bu her şeyiyle öyle bir birlik mührüdür ki, tüm mevcudatı ani olarak yoktan var edemeyen bir zat, Rab isminin âlemdeki göstergesi olan terbiye edebilme ve icat edebilme yönüyle hiçbir şeye karışamaz. Karışmış olsa, o hadsiz geniş idare dengesi bozulur. Fakat insanların, Rabbani kanunlarının işleyişindeki güzelliğe Allah’ın (cc) emriyle hakiki anlamda olmasa bile yapay birçok katkısı görülür.” (30. Lem’adan 1.İşaret ikinci sikke)

            Haşir ile ilgili olarak misal verilen şu ayette anlatıldığı gibi karakışın ardından yeryüzünün şenlenmesi ne muhteşem bir yaratılış mucizesidir.

“Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor? Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir; O her şeye hakkıyla kadirdir.” (Rum Suresi, 30.50.)

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu