Yazarlar

Bitkiler şuursuz ama…| Zekeriya Çiçek

Bitkiler şuursuz oldukları halde şuurlu görevler üstlenirler

Toprak gibi kesif bir maddeden içine saklanmış binlerce tohum ya da kurumuş bitki dokularından değişik boyda, şekilde, renkte, kokuda çiçeklerin, çalıların ve ağaçların ortaya çıkması, toprağı ve içindekileri idare edişteki mükemmelliği göstermektedir.

Akıl almaz bir ahenge sahip, gözle görülen görülmeyen ve ancak uzman bilim adamlarınca ortaya çıkarılabilecek gizli hikmetlerin olduğu aşikârdır. Kullandığımız ilaçların büyük bölümü bu bitkilerin kök, gövde, yaprak, tohum ve meyvelerinden elde edildiği düşünüldüğünde, bu göz alıcı çeşitliliğin sağlığımızla olan ilişkisi ortaya çıkar. Ama şu ilginç bir gerçek ki, yeşil bitkilerin tamamı, hayvanatın ihtiyacı olan oksijenin ve besinin üretiminde ortak faaliyet yaparlarken ayrıca çiçeklerinin göz alıcı renkleriyle sanattan anlayan insanlığa da tefekkür ufku olmaya devam ediyor.

Demek ki, cansızlarla canlılar arasındaki münasebeti bilip kuran bir güç var. Hem cansızları ibda ile yoktan var eden hem de koyduğu kanunlarla onlardan canlıları inşa eden ilmi kudreti sonsuz bir güç. O da ancak ilmi ve kudreti sonsuz olan Fert olan Allah’tır(cc).

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu