Bir Sevgi Meşalesi Olarak Kültür Festivalleri | İsmet Macit

Yazar İsmet Macit

Festivaller birer eğlence programı olmasının ötesinde onlarca yıl gözyaşlarıyla sulana sulana büyütülen fidanların dal budak salması, gelen baharın müjdesi Hıdırellez kutlamasıdır.

Yeryüzünü cennetlere çevirecek fikir işçilerinin tüm dünyaya tanıtıldığı bir vitrindir.

Dünya genelindeki dostların da ifade ettiği gibi insanlığın ruh ufkuna yürüyeceği köprülerin sahneye taşınmasıdır festivaller.

Bitmeyecek bitirilmeyecek bir Barış ve Birlikte Yaşama Projesi’nin ekrana yansımış kesitidir.
Seyredenlerin gözyaşlarına boğulduğu bir sahne var ki gelecek adına bir ümit tomurcuğu gibidir: “Renkleri dilleri dinleri farklı dünyanın dört bir tarafından festival için gelen çocuklar; farklı iklimlerin çiçekleri gibi birbirlerine sarılarak sevgiden bir buket halininde döktükleri gözyaşları kin, nefret ve öfke çöllerini cennetlere çevirecektir”

Evet artık bu kadar kini öfkeyi taşıyamayan ve dönüp garip garip umutla arkasına bakan yaşlı dünyamızın ümit çiçeklerinin bahçesidir bu festivaller.

Türkiye’de toprağa düşmüş, rüşeym olup filiz filiz dünyaya mal olmuş; şimdilerde binbir çile ile inleyen cefakar Anadolu İnsanı’nın “aman bu rüyayı yarım bırakmayın” işleyişlerine dünyanın verdiği cevaptır festivaller…

Festivaller insanlık düşmanlarının bitirdik bunları dedikleri anda bitmedik diye haykıran ümidin, azmin ve kararlılığın sesi soluğudur.
Evet bu gün bu meşaleyi yıllar önce tutuşturalar çile ve ızdırabın pençesine inim inim inliyorlar. Dışarıda olanlar bu çilekeş insanlarla sanki aynı koğuşta birlikte üşüyor, birlikte titriyorlar. Ama bir olimpiyat meşalesinin taşınması gibi elden ele ulaşan bu emaneti uzatırken tüm dünyaya Anadolu’nun vefakar, cefakar, çilekeş insanı; “alın bu meşaleyi sakın düşürmeyin zira biz bu çileyi ömrümüzü vakfettiğimiz ışıktan yarınlar için çekiyoruz” diyorlar.

Bu işi Anadolu’da başlatıp bu meşaleyi dünyaya taşıyın diyen ve şimdilerde “akrebin kıskacında yoğrulan” binlerce vicdan işçisine selam olsun!

Evet bu insanlık projesinin kültür ve sanat sancağı düşmedi düşmeyecek.

Kaynak: İsmet Macit | Çağlayan Dergisi

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...