Bir muhacir daha Hakk’a yürüdü: Kazakistan’ın ilk eğitim şehidi Yasin’in babası Sinan Çalkım vefat etti

Yazar Editör

Kazakistan’ın bağımsızlığının ilk yıllarından beri Almatı’da bulunan Manisa eşrafından Sinan Çalkım (70)  geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bugün Almatı’daki evinde abdest alırken kalp krizi geçiren Çalkım’ın, 1993 yılında vefat eden ve Almatı’da defedilen oğlu Yasin’in yanına defnedileceği belirtildi.

Kazakistan’a geldiği yıldan bu yana yoğurt ve süt satarak, geçimini sağlamasından dolayı ‘Yoğurtçu Sinan abi” diye bilinen Çalkım’ın vefatı sevenlerini hüzne boğdu. Kazakistan’ın ilk eğitim şehidi olan belletmen Yasin Çalkım’ın babası Sinan Çalkım, oğlunun Almatı’da defnedilmesi nedeniyle, hicret ederek Kazakistan’a yerleşmişti. Edinilen bilgilere göre Sinan Çalkım, dün yakın dostlarıyla çay sohbeti sırasında  “Bana haber geldi ben artık bu dünyadan ayrılacağım” dediği kaydedildi.

Çalkım’ın vefatından dolayı büyük üzüntü içinde olduğunu belirten  30 yıllık yol arkadaşı  iş adamı Ercan Akbaş şunları söyledi; “Bildiğiniz gibi oğlu Atrav şehrinde açılan o dönemde ‘Kazak Türk Liseleri’ olarak bilinen kolejde belletmendi. Piknik sırasında, Kazak öğrencisi suya kaçan topu alırken boğulma tehlikesini geçirmişti. Belletmen Yasin ise öğrencisi Nursultan’ı kurtardı ama maalesef kendisi suda boğularak vefat etmişti. Kazakistan’ın ilk eğitim şehidiydi. Ve aile kararıyla oğlu Yasin 1993 yılında Almatı’da bu topraklarda defnedildi. Evladını bu topraklara emanet ettikten sonra ailece hicret ettikleri bu diyarlarında 30 yıldır yoğurt satarak geçimini sağlayan ulvi bir insandı. Sinan abinin aramızdan ayrılışı biz yakınlarını derin bir üzüntüye sevketti. Çok mübarek ve muhterem, ağzı dualı bir insandı. Abdest alırken de ruhunun ufkuna yürüdü. O da oğlunun yanına defnedilecek.” dedi.

Kaynak: Zaman Avustralya

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...