Yazarlar

Bir Eğitim Şehidi Muzaffer Özcengiz | M.Ertuğrul İncekul 

Yer; Çorum Konferans Salonu.
Yıl 1977 salon değişik illerden gelen gençlerle dolu.  Hatip 35 li yaşlarda, çok engin ve etkili bir konferans veriyor. Konu ise asırlardır bu toprakların  hasret kaldığı “Altın Nesil” ‘in özellikleri. Hatip coşkun bir şekilde muhabbet, aksiyon, murakebe diyor..Birlik beraberliğe vurgu yapıyor, çile işin olmazsa olmazı diyor. İç ve dış fethi anlatıyor, sahabe döneminden yaşarcasına örnekler sergiliyor..

Yer ; Çorum Cezaevi.
Yıl 2019 Muzaffer Özcengiz; tek kişilik hücresinde 14 aydır ilaçları verilmeden ve talepleri dikkate alınmadan tutuluyor. 2 yıldır hapishanede. Din dersi öğretmeni. Yaşam hakkımı elimden almayın diye dilekçe üstüne dilekçe vermiş, dikkate alan yok. Zirvesinden zırvasına hepsi kulakları üzerine yatıyorlar, azılı teröristlere bile böyle bir muamele söz konusu değil. Ne insani ne hukuki savunulur tarafı yok. Sadece 2015 yılında cezaevinde ölen sayısı 426 dır.
Ve bu ölümlere sebep olanlar isim isim kayıt altındadır.

1995’li yıllarda İzmir’den tanırım Muzaffer Özcengiz’i, nezaketi, beyefendiliği, salih ve yiğit kişiliği ile kaldı hafızamda. Uğur Yurdu’nun müdürü idi. Gelenleri sevecen tavrı ile karşılar,  disiplin içerisinde gayretli bir şekilde Altın Nesil ,ideal nesiller yetişsin diye büyük çaba sarfederdi. Bu öğrencilere burs bulmak için esnaf esnaf gezer, ihtiyaçlarını karşılardı. Kim bilir belki de şu anda O’na bu zulmü reva görenlerin içinde de öğrencileri vardır…
Ülkesini seven,vatansever, muhafazakar  bir insandı.

Hayatta en son terörle yaftalanacak insanlardan birisiydi Muzaffer Özcengiz, ama bu sebeble 2 yıl cezaevinde tutuldu,14 ayı tek kişilik hücrede acımasızca ilaçları verilmeden geçti. Kullandığı ilaçlar 4 kat arttı.
Son görüşte eşinin eline sımsıkı sarıldı adeta ayrılmak istemezcesine ,uzun uzun gözlerine baktı..
Bu ülkeye ve nesle hizmetinin bedeli kalp ilaçları verilmeyerek ödetiliyordu günümüzün zalim idarecileri tarafından..Son zamanlar nefes alamıyor, hareket etmekte zorlanıyordu. En son Küçük Ahmet Ataç, gazeteci Mevlüt Öztaş, yönetmen Fatih Terzioğlu ile tam 559 kişi bu zulümler neticesinde hayatını yitirdiler.

Evet Altın Nesiller yetiştiler. Onlar o ideal ile yaşarken ve yaşatma idealine kendilerini adarken, kendileri Altın Nesiller  oldular. Çileye nasıl talip olunur, hayatlarını feda ederek gösterdiler. Devrin zalimlerine dimdik durarak, ebedi hayatlarını şehadetle taçlandırarak göçüp gittiler bu dünyadan.  Gelecek nesillere ve evlatlarına tam bir sahabe misali hayat bırakarak ruhunun ufkuna yürüdüler.
Muzaffer Özcengiz ‘ler bu zulüm asrının sembolleridir.
Altın Nesiller’in yetiştiğinin de isbatıdır.

Hizmetten | M.Ertuğrul İncekul 

Bir Eğitim Şehidi Muzaffer Özcengiz | M.Ertuğrul İncekul  2
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu