Aktüel

Bir başucu kitabı: ‘Kalpler ve Akıllar: Hizmet Okulları ve Etnik Grupların İlişkileri’ yayınlandı

Bu kitap, dünya çapında bir eğitim hareketi olan Hizmet üzerine karşılaştırmalı, nitel bir araştırmanın ürünü. Dr. Vincent N. Parrillo ve Dr. Maboud Ansari, birbirinden farklı tarihi arka plana ve etnik kompozisyona sahip yedi ülkeyi kapsayan bu çalışmalarında Hizmet okullarını kültürlerarası bir zeminde inceliyorlar. Nüfusun bazılarında oldukça homojen, diğerlerinde ise uzun süredir çok kültürlü ve çok ırklı olduğu, Müslümanların bazılarında çoğunlukta, diğerlerinde ise azınlık olduğu bu ülkelerde, yüzlerce öğrenci, veli, öğretim kadrosu ve mütevelliyle mülakat yapan yazarlar, kişilerin bu okullarla ilgili düşüncelerini, yaşadıkları tecrübeleri ve öğrenci/veli/okul etkileşimlerini ortaya koyuyorlar. Farklı yerlerdeki okulların yapısal ve işlevsel benzerliklerini tahlil eden yazarlar, kaliteli eğitimle beraber etnik yapılar arasındaki uyumu hedefleyen okulların nasıl başarı olduklarını bu kitapta anlatıyorlar. Blue Dome tarafından yayınlan kitap 176 sayfa.

Vincent N. Parrillo

New Jersey’deki William Paterson Üniversitesinde fahri öğretim üyesi olan Vincent N. Parrillo sosyoloji profesörüdür. Fulbright bursu kazanmış olan Dr. Parrillo’nun çok sayıda kitabı ve ödüllü PBS belgeselleri bulunmaktadır. Parrillo ayrıca Doğu Sosyoloji Derneği’nin (Eastern Sociological Society) bir dönem başkanlığını yürütmüştür. Peace Islands Institute NJ diyalog kurumumuzun da Danışma kurulu üyesidir.

Maboud Ansari William Paterson Üniversitesi’nde fahri öğretim üyesidir. Ansari Fulbright bursuna hak kazanmıştır. Kendi alanında kaleme aldığı eserleri vardır.

Blue Dome tarafından yayınlanan kitabı satın alacağınız link:

Hearts & Minds: Hizmet Schools and Interethnic Relations – Blue Dome Press

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu