Haber

Virginia’daki Hizmet gönüllüleri Yunanistan’daki kardeşlerini unutmadı

Amerika’nın Virginia eyaletinde yaşayan Hizmet gönüllüsü üniversiteli ve liseli gençler Yunanistan’daki kardeşlerini, abi ve ablalarını unutmadı.

Kitap ayracı yapıp satarak başladıkları destek kampanyası her geçen gün büyümeye devam ediyor.

2019 yılının başında gençler tarafından başlatılan ve Core Educational Service altında yer alan  “Lead Up Greece” projesi Yunanistan’da bulunan ve Türkiye’deki zulümden kaçmış kişilerin ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.
Projenin ilk senesinde genç gönüllüler büyük küçük demeden birbirinden farklı yollarla yardım toplama çalışmaları yaptı. Bu çalışmalardan bazıları, kitap ayracı yapıp satmak, teravih sonrası(korona öncesi) kermesler düzenlemek, çocuklar için eğlence programları düzenleyerek gelir elde etmek oldu.
Çalışmalar kapsamında yedi kız öğrenci 2019 yılının yazında Atina’ya ve Selanik’e giderek oradaki kız öğrencilere moral vermek amacıyla yaz kampı düzenlendi.


Pandemi sebebiyle iptal edilen toplu programlar gençleri durduramadı. Faaliyetler sanal ortama taşındı.
Proje, Virginia eyaleti ile sınırlı kalmayıp Amerikanın bir çok eyaletinden de destek almaya başladı. Lise ve üniversite öğrencilerinin gönüllü olmasıyla başlatılan online İngilizce, Fen Bilgisi ve programlama dersleriyle Nisan ayından beri 200’den fazla çocuk ve yetişkine ulaşıldı. Fakat bunlarla sınırlı kalmayan grup son üç boyunca Yunanistan’daki çocuklara Gitar dersi de verdi.

Lead Up Greece gönüllülerinin en son projesi de Yunanistan’da açılmış olan Türk kültür merkezinde yer alan kütüphanenin mobilyalarını ve kitaplarını temin etmek oldu.

Yunanistandaki öğrencilerle online olarak İngilizce, Matematik, Fen Bilgisi, Bilgisayar ve Gitar  dersleri yaklaşık 160 öğrenciyle Amerika’nın dörtbir yanındaki gönüllü öğretmenlerle devam ediyor. Gönüllüler Yunanistandaki eğitimin daha sağlıklı ilerlemesi için 10 bilgisayar daha almayı hedefliyor. Bunun için yardım hesabı açan Virginyalı gençler destek bekliyor.

GOFUNDME Destek Hesabı:
https://gofund.me/62a74e20

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu