Yazarlar

Ata et, ite ot atılmazmış! | Zekeriya Çiçek

          Ata et ite ot atılmazmış, kırlangıç hız şampiyonuymuş meğer

Kimi et sever hayvanların kimi ot. Kimi hayvanın midesi tek parçalı kiminin üç, dört parçalıdır. Ceylan ayaklarıyla koşar orman ekosisteminde, hamsi Karadeniz’i gezer durur yüzgeçleriyle. Ve kırlangıçlar hız şampiyonu olur kanatlarıyla uçarak gökyüzünde.

                     İçgüdü mü yoksa sevk-i tabi mi?

Ayrıca hayvanlarda tüm hayat şartları dünyaya gelmezden evvel onlara sevk-i tabi olarak verilmiş adeta genlerine yerleştirilmiştir. Böylece yavrularına aktarılması, göç yapma mevsimlerinin ve yönünün ilham edilmesi, yuvalarını nereye ve hangi malzemeden yapacaklarının öğretilmiş olması sağlanmıştır.

Bu hal bizlere, aciz hayvanatı koruyan, rızkını temin eden bir Rahman, Rahim ve Rezzak olan âlemde her haliyle varlığını hissettiren Ferd-i Hayyu Kayyum olan Allah’ın(cc) sonsuz merhamet sahibi olduğunu haykırmıyor mu?

İşte bu özelliklerin her birinin o canlının yaşam ortamına uygun biçimde tasarlanmasına, o ortamı ve o canlıyı yaradan bir irade ve güçten başkası müdahale edemez. Unutulmamalıdır ki, mevcut milyonlarca hayvan türünün her biri ekosistemde değişik görevlere sahiptir. Herhangi bir türün ortadan kaybolması, genel ekolojik dengenin bozulmasına sebep olur.

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu