Haber

Mkapa’nın ardından…| Tanzanya

“BÜNYAMİN GİTTİ”

Tanzanya’daki Feza Eğitim Kurumları’nın açılmasına vesile olan eski devlet başkanı Benjamin William Mkapa vefat etti.

Benjamin William Mkapa. Gazeteci, diplomat ve siyasetçi. Mkapa, Tanzanya’da 1995 ile 2005 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştu.

İlk ve orta dereceli okulları tamamladıktan sonra Uganda’da Makerere Üniversitesi’nde lisans eğitimini almıştı. Eğitim sonrasında gazeteci olarak çalışmaya başlayan Mkapa, farklı gazete ve dergilerde yönetici editör olarak çalışmış ayrıca Tanzania News Agency’nin kurucusu olmuştu. 1977’de ise Dışişleri Bakanı olarak bakanlar kurulunda yer almıştı. Daha sonraları Amerika Birleşik Devletleri de olmak üzere farklı ülkelerde büyükelçi olarak temsil etmişti.

Benjamin Mkaba döneminde kabinesinde Başkan Yardımcısı Ömer Ali Juma’ya ve Eğitim Bakanı Prof Kapuya’ya Allah (cc) güzel işler yapmayı nasip eyledi. Onun döneminde eğitim faaliyetlerine başlayan Işık Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kurduğu Feza Eğitim Kurumları çalışmalarına hala başarıyla devam ediyor. Kapuya’nın Mkapaya çok saygısı vardı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı,  Birleşmiş Milletler’in organize ettiği UNGA toplantılarına paralel toplantılar tertip edmişti. Geçen yılki toplantıya Tanzanya’dan eski Milli Eğitim Bakanı Prof Juma Kapuya’da  davetliydi. Bu yılki toplantıya Benjamin Mkapa’yı davet etmiştik, kabul etmişti. Kovid dolayısıyla bu davetimizi ertelemek zorunda kalmıştık. O da nasip olursa bir sene sonrasına tekrar söz vermişti. Nasip olmadı.

Vefatını gece iki kişi haber verdi: Birincisi bizi Tanzanya ile ilgili önemli gelişmelerden anında haberdar eden İbrahim Yunus Bey, diğeri Benjamin Mkapa’nın yakın dostu, bizim de dostumuz bir gazeteci. Gazeteci WhatsApp’tan, üzüntüsünden olsa gerek, çok kısa bir şekilde “Ben is gone” diye yazmış. Önce anlamadım. Sonra İbrahim Yunus’un mesajını görünce ‘Ben’in, ‘Benjamin’ olduğunu anladım. Hemen başsağlığı diledim.

Ekselansları Benjamin Mkapa bir güzellik yapmış, döneminde Feza Okullarının açılmasına vesile olmuştu. Şimdi onun vesile olduğu okullar çok güzel insanlar yetiştirmeye devam ediyor. Belki de ülkesine yaptığı en büyük iyiliklerden biri de bu eğitim kurumları olmuştu.

Mkapa'nın ardından...| Tanzanya 2

İkinci güzellik de hayatını kaleme aldığı ve geçen sene yayımlanan biyografisidir. Gençlerin bu güzel insanın hayatını okuyup, ilham alarak güzel işler ortaya koyacaklarına inanıyorum. Hatıraları kendisiyle beraber toprak olup gitmemiş oldu.

24 Temmuz 2020’de 81 yaşında güzel hatıralar bırakarak vefat etti.

Akif ÇEVİK

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu