Haber

Yusuf Bekmezci Ağabey ruhunun ufkuna yürüdü

Ömrünü hayır ve milletinin çocuklarına adayan İzmir’in tanınmış simalarından Yusuf Bekmezci Ağabey, ruhunun ufkuna yürüdü. Hizmet Hareketi’ne yönelik soykırımın bir parçası olarak 23 ay önce tutuklanan Yusuf Ağabey, ilerleyen yaşı ve bir çok hastalığına rağmen tahliye edilmedi.

23 aydır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki Yusuf Bekmezci Ağabey, katarakt ameliyatı sırasında kalbi durunca hastaneye kaldırıldı. 4 Ocak’tan beri bilinci kapalı olarak yoğun bakımda tedavi altında tutulan Bekmezci’nin tahliye talebi İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından delil durumu gerekçe gösterilerek reddedildi. Hastanede yoğun bakım da yaşam mücadelesi veren Yusuf Bekmezci Ağabey, Adli Tıp Kurumu, 3 aylık infaz ertelemenin uygun bulmasına rağmen, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye yerine hastanede infaza hükmetmişti. 46 gündür yoğun bakımda bulunan Bekmezci Ağabey’in yanına yakınlarının alınmasına izin verilmemişti.

Yaşlılığı ve düşkünlüğünün yanında, uyku apnesi, prostat, ileri derecede işitme kaybı, algı ve muhakemesinde ciddi sıkıntılar ve Alzheimer belirtileri gösteren Yusuf Bekmezci, hapse girdiğinden beri 12 kez hastaneye, 3 kez de mahkemeye götürüldü. Hepsinde eline kelepçe takıldı. Üzerine demir kapı kilitlendi. Küçük bir penceresi olan dar bir alanda, emniyet kemeri dahi bulunmayan bir araçta yolculuk yapmak zorunda kaldı.

82 yıllık ömründe binlerce öğrencinin eğitim almasını sağlayan Yusuf Bekmezci Ağabey, 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ahir ömrünü demir parmaklılar arkasında geçirdi. Geriye tertemiz ve milleti yolunda harcanmış 82 yıllık bir ömür bırakarak, zulüm altında ruhunun ufkuna yürüdü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu