Ya akan kan durmasaydı? | Zekeriya Çiçek

Yazar Hizmetten

Ya akan kanımız durdurulamayıp yaralarımız kabuk bağlamasaydı?       

Kan pulcukları olmazsa, kan pıhtılaşmadığı için yaralarımız onarılamaz. Bir mektup pulunun aynısından matbaada binlerce basılması için tasarım yapılır. Bir veya binlercesi için bu tasarım emeği aynıdır. Ya yaralarımızın iyileşmesi için zorunlu olan kan pulcuklarımızın tasarımı? Hele bu, İnsan gibi bir şaheser varlığa ait ise!

Kan pulcuklarımızın tasarımı müthiş bir ilim ve kudret gerektiriyor. Bu hücrelerin sentezi için gerekli enzimlerden yoksun insanlarda, kan pulcukları meydana gelmediği için kanamalı yaraları pıhtılaşmadığı için iyileşmiyor. Açık yaralarımızdan çıkan kanın önce pıhtılaşması, zamanla kabuk bağlaması ve zamanla tam olarak onarılması ne büyük bir lütuf.

İnsan olan insan, kendi iradesi dışında gerçekleşen bu merhamete şükürle muamele etmekten başka ne yapabilir? Tüm bu pıhtılaşma sistemine sahip canlılar birbirinden bağımsız vaziyette böyle bir sistemi geliştiremeyeceklerine göre, bu sanattaki birlik ve benzerlik, sanatkârının aynı olduğunu göstermez mi?

          Kanımız sürekli olarak terazinin bir kefesinde diğer kefede ne var acaba?

Kandaki birçok bileşenin belli bir oranda bulunması gerekiyor. Fazlalığı veya azlığı o kişinin hasta olmasının göstergesi olup, bu durum anormalliklere sebep oluyor.  Şeker hastalığı, kolesterol, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi hastalıklar organizmanın yapısıyla ve kan bileşenlerindeki düzensizliklerle doğrudan ilişkilidir.

Kanın kalple belli ritimle vücuda pompalanması gerekiyor. Kirli kanın akciğerlere, temiz kanın tüm vücuda pompalanması ve kirli kanla temiz kanın birbirlerine karışmaması organizma bütünlüğü açısından çok önemlidir. Bunun meydana gelmesi için de damarlardaki kan akışının belirli bir yönde hareket etmesi gerekiyor. Bu tek yönde kan akışı değişik kapakçıklarla sağlanıyor, böylece temiz ve kirli kanın bir birine karışması engelleniyor.

Kanın belirli bir akışkanlıkta olması, kan sıcaklığının ve içeriğinin değişmeden kalması düşünüldüğünde, bu işlemlerin takibi için iç kararlılık (homeostasi prensibi) için hipotalamus gibi bir kontrol merkezi gerekiyor.

Hizmetten | Zekeriya Çiçek

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...