Unutulan Kadınlar | KÜBRA AYDIN

Yazar Editör

Zor zamanlar…. Son beş yıldır yaşanılanlara dönüp baktığımda aklıma gelen ilk şey bu oluyor. Bizler için başlayan cadı avı, bu süreçte yaşanılan mağduriyetler, zulümler acılar. Korona, pandemi gibi hiç duymadığımız kavramlar. Şimdi savaş, ekonomik kriz ama hepsiyle birlikte devam eden, mazluma el uzattı diye, öğrenci diye hukuksuzca alıkonulan insanlar. Müebbete mahkum edilen aydınlık yüzlü gençler. Evladını arayan, gece gündüz nöbet tutan anneler. Şiddete uğrayan doktorlar, kadınlar, çocuklar. İnsan ne yöne baksa yüreğine değen acılarla karşılaşıyor.

Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı demeden bu zor zamanların ezip geçtiği milyonlarca insan var. Coğrafya kaderdir diyecekken tam Avrupa’nın ortasında çıkan savaşın yıkımı, yüzbinlerce insanın evini terketmesi, mülteci konumuna düşmesi, sığınaklarda verilen yaşam mücadelesi ve ölüm.

Bu kadar acının, kederin ortasında, bu hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün vesilesiyle de, dimdik duran kadınlara selam olsun. Öyle kadınlar tanıma fırsatım oldu ki bu süreçte bir gün hepsinin hikayesi konuşulacak. Filmlere konu olacak inanıyorum. Sırtında bebeğiyle Meriç’i geçen Esmalar, mülteci kamplarında hayat yeşerten Ayşeler, hapishanede çocuğunu büyütenler, mazlumun hakkını aramaktan vazgeçmeyenler, adalet arayan Melekler, savaşın orta yerinde kahramanlık destanı yazan İrinalar, eşi hapiste olan ve dünyaya kafa tutan Elifler. Bir bahar muştusu varsa uzakta ben onu bu kadınların gözlerindeki ışıkta gördüm. Bu kadınların acı dolu gülümsemelerinde inandım umudun hala var olduğuna. Evladını, eşini, sevdiklerini bu süreçte toprağa veren kadınların dirayetinde şahit oldum her şeye rağmen dik durabilmenin mümkün olduğuna. Gözyaşları içlerine aktıkça yakıp kavurulurken inadına yaşamanın, inadına direnmenin ne demek olduğunu bu kadınların cesaretinde gördüm.

Şimdi 8 Mart vesilesiyle çok şey söylenecek kadına dair. Ama biliyorum ki süslü sözlerden öteye geçmeyecek. Kadın ölmemek için mücadele etmeye devam edecek. Zihniyetlerin karanlığında kadın aydınlığıyla var olmaya çalışacak.

Bütün toplumlarda kadının ötekileştirilmediği, insan olarak birey olarak varolduğu, haklarının teslim edildiği günlerin geleceğine inanmak istiyorum.

Hepimizin günü kutlu olsun!

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...