‘Umut İçin Pedal Çevir’ sloganıyla Lahey’den yola çıktılar

Yazar Editör

BASRİ DOĞAN (AMSTERDAM)

‘‘Umut İçin Pedal Çevir’’ sloganıyla 850 kilometre sürecek ’’Koşulsuz Adalet Maratonu’’ bugün Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi önünden başladı. ‘’Umut İçin Pedal Çevir!’’ kapsamında ilk açıklama Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde yapıldı. Avukat Bilal Durmuş, Lahey’den tüm mazlum ve mağdur insanların sesi olmak için Lahey’de bisiklet ile olduklarını söyledi.

Avukat Durmuş, “Bugün Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi önündeyiz. Yaklaşık bir yıl önce herkes için koşulsuz adalet mottosu ve “Harekete Geç” çağrısıyla başlamıştık ve 42 haftadır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde adalet nöbetindeydik. Bu kez “Umut İçin Pedal Çevir” diyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi önünden başlayarak adına umut tohumları ekeceğimiz 10 sembol ismi anarak, yaşanan hak ihlallerini hatırlatmak, gündeme getirmek ve ihlallerin engellenmesi adına bir şeyler yapabilecek her kurumu ve temelde herkesi harekete geçmeye çağırarak 4 ülke 15 şehir aşarak İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine pedallayacağız.” dedi.

‘’Bir hukukçu, bir avukat savunmayı sadece mahkeme salonlarında yapmaz, bir insan hakları savunucusu da mücadelesini sadece adliye koridorlarında vermez her durum ve koşulda mücadele eder’’ diyen Avukat Durmuş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugün Lahey’de avukatlara ve savunmaya yapılan baskılara son verilmesi ve adil yargılanma talebiyle tutukluyken başlattığı açlık ve ölüm orucunda canı pahasına mücadelesini devam ettirip geçen sene 27 Ağustos’ta aramızdan ayrılan Av.Ebru Timtik anısına tohum ekeceğiz. Yine Tahir Elçi, Selçuk Kozağaçlı, Fevzi Kayacan ve Turan Canpolat gibi yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkı gibi en temel hakları ihlal edilen hukukçuların sesine ses katmaya çalışacağız.”

İnsan hakları mücadelesinde ayrım gözetmeksizin omuz omuza mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Bilal Durmuş “İnsan, haklarıyla insandır. İnsan hakları, özgürlük, barış ve demokrasi için mücadeleye ve pedallamaya devam edeceğiz. Herkesi harekete geçmeye ve umut için pedal çevirmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından insan hakları savunucusu hukukçular, sembolik olarak Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi girişi önündeki tabelanın altına tohum ekti. Program Koşulsuz Adalet, Baskılara Son Bulsun, Hukukçular Yalnız Değildir ve İşkence ve baskılara hayır sloganı ile devam etti. Akabinde aktivistler bisiklet ile Lahey’den ayrıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strazburg) önünde sona erecek maraton kapsamında 15 farklı şehirden geçilerek Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için simgeleşmiş isimler anısına 10 farklı şehirde tohumlar ekilecek.

Koşulsuz Adalet Maratonu, ‘Umut İçin Pedal Çevir’ yol güzergahı şöyle:

1- 23.09.2021 – Lahey
Saat: 10:00 – Konum: Uluslararası Ceza Mahkemesi Önü

2- 23.09.2021 – Rotterdam
Saat: 13:00 – Konum: Het Park

3- 24.09.2021 – Brüksel
Saat: 13:00 – Konum: Vallée de Maelbeek Garden

4- 25.09.2021 – Maastricht
Saat: 13:00 – Konum: Stadspark

5- 26.09.2021 – Köln
Saat: 15:00 – Konum: Innerer Grüngürtel

6- 27.09.2021 – Bonn
Saat: 10:00 – Konum: Hofgarten Bonn

7- 28.09.2021 – Wiesbaden
Saat: 15:00 – Konum: Wiesbaden Eyalet Parlamentosu Önü

8- 29.09.2021 – Heidelberg
Saat: 15:00 – Konum: Alte Brücke Heidelberg

9- 30.09.2021 – Karlsruhe
Saat: 13:00 – Konum: Schloss Karlsruhe – Schlossplatz

10- 01.10.2021 – Strasbourg
Saat: 12:00 – Konum: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...