Haber

Uluslararası Cesaret Ödülü’nü almak için İsviçre’ye gelen Enes Kanter’e sevgi seli

Dünya genelinde 25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu İnsan Hakları ve Demokrasi için Cenevre Zirvesi, 2022 Uluslararası Cesaret Ödülü’ne layık görülen Enes Kanter Freedom, ödülünü almak için İsviçre’ye geldi. İsviçre’de ilk durağı Zürih olan Kanter, Uygurlar, Tibetliler ve Hizmet gönüllüleri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Ene Kanter Freedom’un İsviçre’de ilk durağı doğum yeri olan Zürih oldu. Zürih’te yaşayan Türkler tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Enes Kanter, kendisine sorulan sorulara samimi cevaplar verdi. Hizmet’le nasıl tanıştığını ve spor hayatına nasıl başladığını anlatan Kanter, basketle yetenekli çok sayıda genç olduğunu, onlar için bir basketbol okulu açmayı planladığını söyledi. Enes Kanter’i yakından gören Türkler bol bol imza dağıtıp, fotoğraf çektirdi. Birçok Uygur genç de Enes Kanter Freedom’u yakından takip etti.

Enes Kanter Fredom’un Zürih’teki ikinci durağında Tibetlilerle bir araya geldi. Enes Kanter için düzenlenen Şükran Etkinliği’ne yüzlerce Tibetli katıldı. Salona girişinde ünlü basketbolcu, yoğun sevgi seliyle karşılandı. Tibetliler, onur konuklarına geleneksel oyun ve ezgilerini sahneledi. Tibetli dini lider Thubten Wangchen konuşmasında kendilerine yapılan zulmü duyurduğu için Kanter’e minnettar olduklarını vurguladı.

Konuşma için sahneye çıkan Kanter, insanların renk ve irk ayrımı yapılmaksızın özgürce yaşama haklarını savunduğunu dile getirdi. Salonda bulunan insanlar Kanter’in konuşmasını uzun süre ayakta alkışladı. Tibetliler, Enes Kanter’e şükranlarını ifade etmek için hediyelerini sundu.  59 numaralı Freedom yazılı basketbol forması verildi.

Takas döneminde Boston Celtics’den, Houston Rockets’e gönderilen Enes Kanter, Rockets’in kendisini serbest bırakmasıyla takımsız kalmıştı. ABD’deki çok sayıda senatör, gazeteci ve spor yorumcusu NBA’nin, Çin’deki pazar payını düşünerek Enes Kanter’i devre dışı bıraktığını ifade etmişti. Bu gelişmelerin ardından kamuoyundan çok büyük destek alan ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Enes Kanter, dünya genelinde 25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu İnsan Hakları ve Demokrasi için Cenevre Zirvesi, 2022 Uluslararası Cesaret Ödülü’ne layık görülmüştü. Enes Kanter Freedom Uluslararası Cesaret Ödülü’nü, 6 Nisan Çarşamba günü BM büyükelçileri, aktivistler, yazarlar ve gazetecilerin katılacağı büyük bir organizasyonla alacak.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu