Türkiye’nin İnterpol sistemini kötüye kullanmasına karşı sosyal medya kampanyası

Yazar Editör

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (JWF – Journalists and Writers Foundation), 23-25 Kasım’da İstanbul’da yapılacak 89. Interpol Zirvesi öncesi, Interpol bildirim sistemini Türkiye’nin kötüye kullanması hakkında özel bir rapor hazırladı. JWF, Kenya’dan Türkiye’ye yasadışı yollarla kaçırılan Selahaddin Gülen ve Panama’da tutuklanan Muaz Türkyılmaz davaları hakkında özel bir rapor hazırladı. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana, Türkiye AKP hükümetinin, Interpol Anayasasının ruhuna ve yürürlükteki ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olarak, Interpol aracılığıyla siyasi amaçlı bültenler yayınlayarak yurtdışındaki muhalifleri sindirmeye çalıştığını belirten JWD,  yurt dışında binlerce Türk vatandaşı seyahat ederken kırmızı bülten veya pasaport iptalleri nedeniyle gözaltına alınma, zorla Türkiye’ye deport edilme veya iade edilme riski yaşadığına dikkat çekildi.

JWF’de Türkiye’nin Interpol bildirim sistemini kötüye kullanmasını iki örnekle kayıtlara geçirdi. JWD, Selahaddin Gülen davasının, Interpol sisteminin Türkiye tarafından siyasi olarak kötüye kullanılmasının başlıca örneği olduğunu belirterek, şu cümlelere yer verdi; ‘’Selahaddin Gülen, Interpol Ankara tarafından yayınlanan kırmızı bülten uyarısına istinaden 17 Ekim 2021’de Nairobi’de gözaltına alındı. Daha önce yargılandığı ve 2008 yılında tüm suçlamalardan beraat ettiği halde asılsız suçlardan dolayı tekrar tutuklandı. Selahaddin Gülen, 3 Mayıs 2021’de Kenya’dan kaçırılması ve 5 Mayıs 2021’de Ankara’ya yasadışı olarak nakledilmesinin ardından, Türk makamları tarafından anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terörizm nedeniyle soruşturulup yargılandı.’’

Bir başka örnek ise Muaz Türkyılmaz davası oldu. Muaz Türkyılmaz, 8 Eylül 2020’de Hollanda’ya giden uçağa binerken Panama göçmenlik makamları tarafından pasaportuna el konulmasının ardından 14 Eylül 2020’de Panama City’de tutuklandı. Panama Şehri’nde iade öncesi birkaç ay tutuklu kaldıktan sonra Muaz Türkyılmaz nihayet mahkeme tarafından serbest bırakıldı ve üçüncü bir ülkeye güvenli bir şekilde ulaşmayı başardı.

JWF, ‘’Selahaddin Gülen ve Muaz Türkyılmaz davaları, haklarındaki asılsız suçlamaları ve Interpol genel sekreterliği ve Panama hükümeti tarafından reddedilen talepler incelendiğinde, Türk yetkililerin Interpol’e ve üye devletlere gözaltı ve iade talepleri için yanıltıcı bilgiler verdikleri ortaya çekiyor.’’ tespitinde bulundu.

JWF hazırladığı raporda, İnterpol sistemini istismar eden Türk hükümetinin yurtdışındaki muhaliflere yönelik tüm kırmızı bülten ve difüzyon taleplerinin İnterpol ve üye devletler tarafından ihtiyatlı ele alınması ve reddedilmesi uyarısı yapılıyor.

JWF, Pazartesi günü Türkiye’nin İnterpol sistemini kötüye kullanmasına karşı sosyal medya kampanyası düzenliyor. JWF yetkilileri, sosyal medya kampanyasına destek olunması ricasında bulundu.

Tarih: 22 Kasım 2021- Pazartesi

Saat: 11:00 AM (New York)

12:00 PM (Amerika Kıtası)

17:00 (Avrupa-Afrika)

19:00 (Türkiye)

21:30 (Hindistan)

Hashtag: #TurkeyAbusesInterpol

Twitter: JWFoundation_

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...