Haber

Tenkil Müzesi Derneği Başkanı Mehmet Ali Uludağ’dan çağrı

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini duyurmak için 5 yıl önce Almanya’da açılan Tenkil Müzesi Derneğinin resmi kuruluşu tamamlandı. Dernek Başkanı Mehmet Ali Uludağ, dikkat çeken bir çağrıda bulundu.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde gezici sergiler açan, merkezi Almanya’da bulunan Tenkil Müzesi Derneğinin resmi kuruluşu tamamlandı. Müzenin aktif olması için 5 yıldır büyük bir çaba harcayan Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Uludağ, “Tenkil sürecinde mağdur olan veya bu mağduriyet ve insan hakları ihlallerine duyarlı, demokratik, hukukun ve evrensel insan haklarına inanan herkesi derneğimize üye olmaya davet ediyoruz” dedi.

Brüksel, Limburg (Belçika), Kassel (Almanya), Frankfurt’ta sergiler açan müzenin koleksiyonunda gözaltında işkenceyle öldürülen Gökhan Açıkkollu, cezaevinde bile bile ölüme sürüklenen Halime Gülsu, Nesrin Gençosman, Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit, Fatih Terzioğlu, annesine pasaport verilmeyerek tedavisi engellenen ve kemik kanserinden hayatını kaybeden 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç ve daha birçok insanın eşyaları bulunuyor.

Tenkil Müzesi Yönetim Kurulu’nda ise Meriç’ten Yunanistan’a geçen ve Atina’da hayatını kaybeden Esma Uludağ’ın eşi Mehmet Ali Uludağ, Gökhan Açıkkollu’nun eşi Mümine Tülay Açıkkollu, Yasemin Aydın El Hassan, Meriç’te eşi ve çocuklarını kaybeden Murat Akçabay, gazeteciler Halit Soylu ve Yasin Kesen gibi isimler yer alıyor. (www.tenkilmuseum.com)

Kaynak: Aktifhaber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu