Haber

Star Koleji, Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda Güney Afrika’yı temsil etti

Sporseverler nefeslerini tutmuş Tokyo Olimpiyatları’nda dünyanın en iyi atletlerinin performanslarını izlerken, bir yandan da 80’den fazla ülkeden yetenekli genç öğrenciler, bu yıl Japonya’nın organize ettiği online düzenlenen Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda (IChO) ter döktüler.

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde Hizmet gönüllülerinin açtığı Star College Bridgetown, öğrenci – öğretmen özverili takım çalışmalarının meyvesini alarak, dört öğrencisi ile Güney Afrika Olimpiyat ekibini oluşturdu. Bu başarı ile okul, geleneğini bozmayarak, ulusal ve uluslararası olimpiyat çalışmalarına bu yıl da ne kadar büyük önem verdiğini bir kere daha göstermiş oldu. Uluslararası Kimya Olimpiyatı fikri, 1968 yılında eski Çekoslovakya’da ortaya çıktı ve ilk Uluslararası Kimya Olimpiyatı, 18-21 Haziran 1968 tarihleri arasında Prag’da gerçekleşti.

IChO Japonya Komitesi Başkanı Kohei Tamao, bu yıl için 84 katılımcı ülke ve bölgedeki mentorlara davet mektuplarının gönderildiğini söyledi. IChO 2021 Japonya’nın sanal açılışı 25 Temmuz’da yapıldı ve öğrenciler 28 Temmuz’da teori sınavına katıldılar.  2 Ağustos’ta ise kapanış töreni düzenlendi.

Güney Afrika hükümeti, Ulusal Bilim Olimpiyatları Düzenleme Komitesi bünyesinde, son 20 yıldır ulusal düzeyde ilk ve ortaokul öğrencileri için Doğa Bilimleri, Yaşam Bilimleri ve Fizik Bilimleri alanlarında Güney Afrika Bilim Olimpiyatlarını organize etmek ve teşvik etmek için yoğun bir şekilde çalışıyor ve ‘Gençlikten Bilim Stratejisine’ adlı bir girişim aracılığıyla Bilim Olimpiyatlarına öğrenci yetiştiriyor. Eğitim Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bölümü ve İl Müdürlükleri Olimpiyatları desteklemek için aktif görev alıyor. Güney Afrika’nın ICHO serüveni ise sadece 2016 yılında başladı.

Star College Bridgetown müdürü UH Patlı, Kimya Olimpiyatları’nı ve okulunun başarısını şu sözleriyle anlattı. “ICHO için son listeler 2 Eylül 2020’de yazılan Ulusal Fen Bilimleri Olimpiyatı Sonuçlarına göre seçildi. Ardından seçilen öğrenciler 14 Nisan 2021’de bir test daha yazdı ve bu sınavın sonuçlarına göre Milli takım belirlendi. Star Koleji’nde 3 öğrenci ilk anda South Africa olimpiyat takımına seçildi. Diğer olası katılımcıların çekilmesinin ardından ekip, Bridgetown 11. sınıf öğrencilerinden 4 tanesinin seçilmesinin ardından tamamlandı.”

Patlı,  Öğrencilere önceki yıllarda biri deney sınavı diğeri ise teori sınavı olmak üzere iki sınav verildiğini; her sınav için ayrılan sürenin 5 saat olduğunu, bu yıl ise organizatörlerin koronavirüsten dolayı deney sınavını iptal ettiğini ve öğrencilerin 28 Temmuz’da sadece teorik bir sınav yazdıklarını aktardı. Ayrıca öğrenciler yaşları küçük olduğu için 2022 yılında da tekrar katılabileceklerini ve bu yılın en azından bir tecrübe yılı olacağına dikkat çekti.

Olimpiyatlarda ülkesini temsil eden Star öğrencisi Muhammed Mehdi Da Costa duygularını şöyle dile getirdi. “Güney Afrika için ICHO takımına seçilmem konusunda bilgilendirilmem benim için beklenmedik bir sürpriz oldu. Seçme sınavını elbette ben yazdım. Ama tüm ülkenin en iyi öğrencileri arasından seçilmeyi hiç beklemiyordum.”

Da Costa olimpiyatlara çalışma serüvenini ve öğretmeninin fedakarlıklarını şu sözlerle anlattı ” Kimya öğretmenim ve müdürümüz Sayın Patlı, fedakarlık yaparak bana ve ekibe kişisel olarak ders vermeyi teklif etti. Günlerimiz her zamanki sınıflarımızda, gecelerimiz ise Sayın Patli ile kimyanın kapılarını titizlikle açan Zoom toplantılarında geçti. Genellikle derslerden sonra sınıfımızda kalırdık ya da hafta sonları ders çalışmak için okula gelirdik. Ekibin mükemmelleşmesinde öğretmenimin çabalarının önemli olduğunu söyleyebilirim. Hazırlık için kısa bir süremiz vardı. Eğer seçilirsek takım olarak 2022 yılındaki ICHO’da çok daha iyi bir performans sergileyebileceğimizden eminiz.”

 

Haber: Türkmen Terzi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu