Serene Mieli Derneği’nin 10.yılı kutlamalarına Türkiye’deki mağduriyetler damga vurdu

Yazar Editör

Finlandiya’nın Turku şehrinde eğitim ve insan hakları üzerine faaliyet gösteren Serene Mieli Derneği 10.yılını kutladı. Turku Üniversitesi Arken Yerleşkesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen kutlamalara ‘Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri’ damga vurdu. Kutlamalara akademisyenler başta olmak üzere gazeteciler ile farklı meslek ve etnik gruplardan insanlar katıldı.

Serene Miele Dernek üyelerinden Yahya Türkyılmaz, ‘Benim Hikayem’ temalı bir sunum gerçekleştirdi. Fince yaptığı konuşmasında Türkiye’yi zorunlu sebeplerden dolayı terk etmek zorunda kaldığını belirten Yahya Türkyılmaz, “Türkiye’de siyasi irade hali hazırda 345 bebeği hapishanelerde tutuyor. Finlandiya’ya gelememiş olsaydım ben ve çocuklarım da aynı akıbeti yaşayacaktık” dedi.

Türkiye’de 15 Temmuz sonrası yapılan hukuksuz tutuklamaların cadı avına dönüştüğünü dile getiren Türkyılmaz, “Türkiye’de hali hazırda hukuksuz tutuklamalar devam ediyor ve gün geçmiyor ki; dünyanın herhangi bir yerinden bir acı haber almayalım. Bu haberlerin bitmesini istiyorsak hep beraber iyiliğin gücüne inanmalıyız ve birlik olup cehaleti yenmeliyiz.” şeklinde konuştu. Türkyılmaz’ın konuşması katılımcılar tarafından sık sık alkışlarla kesildi.

Konuşmasına Yahya Türkyılmaz’a teşekkür ederek başlayan Serene Mieli Derneği yöneticilerinden Elina Pirjatanniemi, Türkiye, Suriye, Afganistan, Ukrayna ve dünyanın dört bir tarafında el uzatılmayı bekleyen insanların olduğunu ve bunun için daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...